Лидери Индије и САД о сарадњи, економији, тероризму
Амерички председник Барак Обама и премијер Индије Нарендра Моди размотрили су током данашњег састанка у Вашингтону могућности за проширење билатералне економске сарадње, као и питања климатских промена и сарадње у борби против тероризма, јавиле су агенције.
Обама и Моди саопштили су да су на сусрету поред разговора о економији, разговарали и о размени информација о тероризму и регионалним питањима, као што је Авганистан у ком САД приводе крају 13-годишњу војну активност.
Обама је похвалио Модија за енергичан приступ у решавању изазова са којима се Индија суочава, од како је преузео руковођење владом у мају. Посебно је истакао усредсређеност индијског премијера на решавање потреба сиромашних, као и напоре Њу Делхија да постане извор мира и стабилности у региону.
Индијски премијер је рекао да две земље имају мноштво заједничких економских приоритета и позвао Обаму да олакша индијским услужним компанијама приступ америчком тржишту.
Моди је после сусрета рекао да су за његову земљу климатске промене и питање прехрамбене сигурности узајамно повезани.
"Индија подржава олакшање услова трговине. Међутим, очекујем и да можемо да пронађемо решење, које ће узимати у обзир нашу забринутост прехрамбеном сигурношћу", рекао је Моди, не саопштавајући детаље.
На дневном реду су, како наводи америчка агенција, били "чиста енергија", климатске промене, сарадња у борби против заразних болести и побољшању санитарних и хигијенских услова широм Индије.
АП истиче да док су војне везе и трговина војном опремом између две земље у порасту, економски односи су "климави", и да је Вашингтон разочаран што Индија не отвара њену привреду за више страних инвестиција и не решава жалбе за кршење интелектуалне својине.
Моди је у САД допутовао прошле седмице и пре Вашингтона боравио је на заседању Генералне скупштине УН у Њујорку у ком се, између осталог, појавио пред више хиљада његових сународника на стадиону "Медисон сквер гарден".
АП истиче да је Бела кућа желела да приреди топао дочек индијском премијеру, којем у једном тренутку САД нису дозволиле да уђе на њихову територију.
Моди је, објашњава агенција, пре више од деценије био на челу индијске савезне државе Гуџарат, када је у верској побуни убијено више од хиљаду муслимана. Моди је после тога поднео захтев за америчку визу а Вашингтон је одбио, подсећа АП, додајући и да је Моди демантовао умешаност у насиље.
После сусрета, Обама и Моди заједно су обишли меморијални споменик Мартину Лутеру Кингу, удаљеном неколико блокова од Беле куће.
Прочитајте и: Обама: Америка и даље јака упркос изазовима