Лизи Борден - жена која је обманула читаву јавност
Према бесмртном стиху, Лизи Борден је дохватила секиру и њоме ударила своју рођену мајку четрдесет пута, а када је видела шта је урадила, исекла је и оца са четрдесет једним ударцем. У складу са америчким законом, 32-годишња уседелица није била одговорна за крвави покољ над Ендрју Џ. Борденом и његовом женом Ејби. Ослобођена је након десетодневног суђења и судница је одзвањала од аплауза после изрицања пресуде. Чак и данас се свет пита зашто.
Дом Борденових у граду предионица памука у Масачусетсу, није никада био нарочито срећан. Ендрју је био сировог карактера, човек чији је једини животни циљ био гомилање новца. Згрнуо је пола милиона долара на
лукавим пословима, најпре као предузимач, а потом као трговац земљиштем и банкар. Његова прва жена Сара Морс Борден је умрла 1962. године, две године пошто је родила другу кћерку којој је дала име Лизи Ендрју, јер је Борден желео сина. Борден се поново оженио после две године, али то није био брак из љубави. Ејби Дарфи Греј је била припроста, дебела 37-годишња жена, више домаћица него супруга. Није било љубави између ње и две Борденове кћери. Старија сестра Ема ју је звала Ејби. Лизи ју је ословљавала са „госпођо Борден" и одбијала је да једе за истим столом са њом, говорећи да је с њом само онда кад мора.
Лизина огорченост према маћехи и начину на који су живели је прекипела када је њен отац, коме је била дубоко привржена, уложио новац у куповину куће gospođe Vajthed, Ејбине сестре, из које су је претходно избацили. Борден је пренео власништво на своју жену и Лизи је схватила то као доказ више да је госпођа Борден са њеним оцем искључиво ради богатства. Убрзо после тога, кад јој се отац вратио кући с посла, Лизи му је рекла да су спаваћу собу његове супруге обили лопови. Он је о томе известио полицију, али је њихово испитивање показало да је сву штету починила Лизи за време једног од њених „веселих хирова".
Лизи је била скромна, повучена девојка коврџаве риђе косе, оптерећена отменим амбицијама. Имала је мали круг блиских пријатеља. Била је члан Савеза хришћанских жена, благајник и секретар локалног хришћанског добровољног друштва, похађала недељна предавања у Конгрегационој цркви. Највећи део свог времена проводила је у усамљеничким занимањима, као што је пецање, или висећи и зевајући на прозору своје спаваће собе.
Негде око 9х, 4. августа, госпођа Борден, која је брисала прашину у спаваћој соби на спрату у предњем делу зграде, ударена је с леђа секиром. Био је то страховит ударац у главу од кога је одмах умрла. Али, задато јој је још 18 удараца пре него што је остављена обливена крвљу у соби. Након пола сата, и господин Борден је пронађен мртав у дневној соби, искасапљен на исти начин као и његова жена, мада му је глава смрскана са десет удараца. Секиром је убијен отпозади док је спавао, што је било лукаво, јер је кауч био поред зида. Крв је попрскала зид, кауч и тепих на поду. Доктор је стигао и прегледао леш. Ударци су задавани директно по очима, ушима и носу. Био је убеђен да је старац умро још од првог ударца. Прекрио је леш чаршавом.
Чим се полиција сјатила на место злочина и почела да испитује преживеле укућане, приметили су да је Лизина прича недоследна, контрадикторна и неуједначена: да ли је у време очевог убиства у шупи тражила удице за пецање или алат за поправку врата, или је можда била у кухињи и грејала пеглу – по највећој летњој врућини? Да ли је у шупи провела 20 или 30 минута? Да ли је у собу где је лежао отац ушла када је чула јецај, или позив упомоћ, или пак није чула ништа, већ је спонтано одлучила да провери како је?
Током испитивања на лицу места Лизи је више пута поновила како јој маћеха није код куће – наводно је добила писану поруку од своје болесне пријатељице, и отишла да је обиђе. Када је полиција дошла да саопшти Лизи вести о смрти њене мајке, она је одговорила оштро: „Није ми била мајка! Била ми је маћеха. Мајка ми је умрла кад сам била мала.“ Комшинице и пријатељице наставиле су да је теше и смирују; разлога за већу сумњу још није било – пре свега јер јој одећа није била упрљана крвљу.
Лизи Борден је ипак ухапшена недељу дана након убиства. Суђење је привукло огромну пажњу америчких медија. Након 10 и по месеци судског процеса, порота је ослободила Лизи јер није било доказа да је она починила злочин.
До данас су та убиства остала мистерија. Непознато је да ли их је починила Лизи или неко други. Постоје разне теорије, од којих неки сматрају да је убица заправо била служавка. Друге теорије говоре да је убиства починио Лизин полубрат, незаконити син њеног оца, или сама Лизи, али у помраченом стању ума. Мистерија још и данас занима многе Американце и подстиче их на истраживање.
Прочитајте и:
Дејвид Берковиц - Семов син
Џек Трбосек - мистерија која траје више од једног века