Љајић: Игра и сукоб сујета унутар Хашког трибунала, а Србија се једина добро понаша у свему томе
БЕОГРАД - Председник Националног савета за сарадњу са Хашким трибуналом, Расим Љајић, изјавио је вечерас да Влада Србије не може да помогне у решавању проблема са привременим пуштањем на слободу Војислава Шешеља и захтевом да он буде враћен у Хаг.
Љајић је новонасталу ситуацију окарактерисао као "игру и сукоб сујета" унутар самог Хашког суда и додао да је Србија једина која се у свему томе одговорно понашала.
Тужилаштво је раније данас упутило Жалбеном већу Хашког трибунала хитан предлог за извршење одлуке о укидању превременог ослобађања Војислава Шешеља. У предлогу који је потписао главни тужилац Серж Брамерц, од Жалбеног већа се тражи да наложи Претресном већу да опозове одлуку о привременом пуштању у року од једног дана од дана одлуке о овом предлогу.
"Од почетка сам тврдио да је ово условно речено игра, сукоб сујета унутар суда, на релацији тужиластво-суд, односно ово је сукоб судије Антонетија, као председавајућег Претресног већа, и и тужиоца Сержа Брамерца и тај сукоб се наставља са данашњим ставом", рекао је Љајић.
Он је казао да се та "игра наставља" и да је једина страна која се у томе одговорно понашала Србија.
"Једина страна која се одговорно понашала је Србија, ми смо испуњавали оно што јесте наша обавеза, да ни на који начин Војислав Шешељ не трпи последице и према Трибуналу смо испуњавали оно што је била наша дужност", рекао је Љаљић.
На питање шта се може учинити по питању тога што Шешељ одбија да Трибуналу достави медицинске налазе, он је казао да Влада Србије не може да улази у то и да је реч о односу трибунала и самог Шешеља.
''Игра ће се наставити''
Како је Љајић рекао, Србија може да посматра и прати целу ситуацију, док се од ње не затражи да нешто учини.
Он је рекао да очекује да се "ова игра настави" и да треба сачекати да се види шта ће Претресно веће да уради и рекао је да оваква ситуација може да потраје и тешко је предвидети даље потезе.
''Одлука о Хаџићу на месту''
Говорећи о привременом пуштању на слободу Горана Хаџића, Љајић је казао да је та одлука очекивана, с обзиром да је већ три пута поношен такав захтев.
"Постојали су потпуно оправдани разлози за тако нешто, с обзиром на тежину болести Хадзића, одлука је очекивана и на месту је", рекао је Љајић.
Љајић је казао да ће Хадзић бити под строгим надзором и да ће му бити пружена медицинска нега.
"То је онај поступак који је важио мање више за све остале хашке оптуженике. Свако нарушавање правила повлачи обавезу Србије да о томе обавести трибунал", поручио је Љајић.
На питање има ли нових детаља у вези са истрагом и тиме ко је Хаџићу помагао седам година у бекству, Љајић је казао да не може ништа више да каже у односу на оно што је саопштио раније, да правих резултата истраге нема и да се још увек не зна ко је помогао.
Упитан о Сребреници, Лајић је казао да то што је ухапшено осам оптужених представља велики корак. То је најбољи одговор, јер национална законодавства и правосудни органи имају велику улогу у процесу помирења и суочавању са почињеним злочинима, рекао је он.
Љајић је казао да у другим земљама "нисмо имали ту врсту суочавања са прошлошћу и активности правосудних органа".
Он је рекао и да Влада Србије још увек није разматрала ко ће и да ли ће ићи на обележавање 20 година од злочина у Сребреници.
Прочитајте и:
- Вучић у Азербејџану: Велики потенцијал за развој економских односа Србије и Азербејџана
- ШТА ЈЕ РЕШЕЊЕ: Ванредни избори или реконструкција Владе?
- Николић: Србија жели напредак Босне и Херцеговине
- Дачић: Србија је све испунила, не прихватамо додатне услове
- Вулин: Београд је своје испунио, чека се Приштина