Лончар: Људи морају да се осећају сигурно
БЕОГРАД - Здравство у Србији мора да буде уређено тако да се људи осећају сигурно, рекао је вечерас министар здравља Златибор Лончар, наводећи да је реформа здравственог система процес који више не може да се заустави.
Лончар је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да су промене здравственог система покренуте и да је то процес који више не може да се заустави. Неопходно је да се, казао је он, систем среди "једном за свагда и да људи морају да се осећају сигурно".
"Морамо да мењамо здравствени систем и да се не ограничимо на промене две ствари. Систем мора да се стави на здраве ноге и тек тада ће се видети резултат", истакао је Лончар. Када је реч о одлуци да се у случају несталих беба донесе посебан закон, министар здравља истиче да је то почетак решавања вишедеценијског проблема.
"Ми смо обећали, саслушали, аназилирали и видели сте закључак. Каснимо пар дана, али смо испунили. У четвртак се виђамо са родитељима. Улазимо у процедуру, желимо ствар да доведемо до краја", нагласио је Лончар.
Према његовим речима, најкраћи могући рок за усвајање тог закона је неколико месеци. Лончар је рекао да је Министарство учинило све да до случајева крађе беба не дође. Коментаришући недавну изјаву директора КЦС-а Миљка Ристића да без "везе нема доброг лечења", министар је рекао да Министарство поштује свачије мишљење и да се на то са пажњом гледа и анализира.
"Преко везе идете у банку, пошту, а наш је циљ да се то не дешава у здравству. Желимо да људи имају максимално добре услове кад дођу, а за то је потребна подршка", наводи Лончар. Говорећи о данашњем хапшењу гинеколога због илегалног абортуса, министар здравља је рекао да према таквим случајевима постоји нулта толеранција и да је тако нешто срамота.
"Знате да смо променили закон. Сви имају исту исту процедуру, и приватници и запослени у јавном сектору. Желимо да имамо исти увид и да казнимо кад се тако нешто деси. Они не смеју да се играју са људским животима", истиче Лончар. Према његовим речима, Министарство у наредној години акценат ставља на набавку акцелератора, скраћивање листа чекања и набавку 30 нових возила хитне помоћи.
"Све што смо до сада урадили, морамо још да усавршимо. Тако и специјализације, запошљавање...", закључио је министар здравља.