ЛОВ НА ЉУДЕ: За део тела албино човека дају и до 65.000 евра
Муке људи чија кожа нема меланин не може бити већа од оне која их прати у Источној Африци, где их лове због лудог уверења да је њихово тело талисман.
На Западу један у 20.000 људи роди се као албино, као човек чија је кожа изразито бледа услед негостатка пигмента меланина који омогућује кожи да потамни. У Источној Африци, поготово Танзанији, тај број је још чешћи. Тамо се албино људи рађају у промеру 1: 1.400 услед укрштања људи који су у сродним везама, односно зато што је биолошка база мала па се мешају људи који имају релативно блиске корене.
То само по себи није страшно, колико чињеница да те људе лове, убијају и рањавају како би дошли до неког дела њиховог тела за које влада уверење да доносе срећу и богатство. Манија пре њиховим удовима и органима је толика да некада скрнаве и гробове скоро преминулих албино људи.
У Танзанији има чак 35.000 људи са овим поремећајем гена. Северин Едвардс, из Танзанијске албино заједнице, каже да је страх међу њима појачан зато што је цена за неки од делова тела албино људи достигла невероватних 65.000 евра.
Само прошлог августа забележено је пет напада у распону од две седмице. У једном од њих, двојица мушкараца мачетом су одсекли руку петнаестогодишњој девојчици. Накох хашења, полицији су открили да су за руку добили 490 евра.
У новогодишњој ноћи нестала је четвородишња албино девојчица. Полиција је привела 15 људи, међу којима девојчициног оца и стрица, али није успела да је пронађе.
Због бескрупулозних трговаца органима албино људи, сродници покојних албина су почели да их сахрањују у необележеним ракама, како их пљачкаши не би скрнавили.
Притисак Ујединењих нација и невладиних организација ради заштите угрожених људи донекле је уродио плодом. Власти из Додоме оформиле су посебне кампове за албино људе, склоништа у којима су безбедни од напада. Међутим, ограђеност од света код људи изазива последице које су приметне у избегличким камповима.
"Породице које имају албино члана живе у великом страху (од напада споља). Било је случајева да су баш укућани убијали албино људе како би се заштитили", каже Едвардс.
У Танзанији чак 93 одсто људи верује у враџбине и магију. Многи политичари и власници рударских и рибарских послова купују органе албино људи верујући да ће им донети пословни успех и срећу. У огромној већини случајева, ти људи су се консултовали са врачевима који су препоручили да се набави албино орган.
Са тим сазнањем, танзанијске власти су, делимично и услед притиска из иностранства, донеле закон о забрани деловања врачевима, надајући се да ће тако спречити нападе на албино људе.