Лупаш као Максим по дивизији!
Знате ли за ону изреку "Ала лупаш, као Максим по дивизији"? Старије генерације сигурно знају ко је или шта је Максим, али ево кратке едукације млађима и онима који не знају. За почетак, не мисли се на човека, већ на митраљез.
Митраљез Максим је пешадијско аутоматско наоружање, које је своју "пуну славу" стекао током Првог светског рата. Назив је добио по његовом изумитељу, британцу Хајраму Стивенсу Максиму, који га је патентирао 1884. године.
Основне карактеристике митраљеза Максима су да је могао да испали 600 метака у минути, био је претежак и гломазан у поређењу са савременим митраљезима.
Први светски рат
Током Првог светског рата свака респектабилна војна сила у свету имала је своју верзију Максима. Краљевина Србија користила је серију МГ-08, коју је запленила Немцима.
Велики рат је овом оружју дао своју пуну вредност јер је пре тога према "Максиму" владала општа одбојност.
Максимов значај међу првима су увидели Немци који су 1914. годину "дочекали" спремни, са 12.000 комада, а до краја рата произвели су 23.000. Формирани у митраљеске одреде, распоређени у оквиру чета, Немци су најбоље користили ово оружје. За разлику од њих Енглези су Велики рат дочекали са 400 комада и распоређивали су их у оквиру батаљона јер су у том периоду још увек приоритет давали личном јунаштву на фронту.
Таква ужасна грешка, војскама Сила Антанте, постала је јасна тек после невиђених крвопролића у условима статичних рововских битака, које су карактерисале читаву суштину Западног фронта. Тако је само у лето 1916. године, током битке на Соми у фронталним јуришима на немачке ровове, британска пешадија изгубила око 250.000 људи, од којих је већину са лакоћом избрисала немачка митраљеска ватра.
То је заувек променило начин пешадијског ратовања, а име Максим постаје синоним за крваву и ефикасну механичку направу која за само 30-40 секунди може да избрише са списка живих читав мањи град.
К.Б