МАЂАРСКИ МИНИСТАР: Коме буде одбијен азил у Мађарској, биће враћен у Србију
Министар иностраних послова Мађарске Петер Шијарто истакао је да је Србија за Мађарску безбедна земља и додао да се ради на завршетку зида на мађарско-српској граници.
Циљ ограде је, како наглашава, да се мигранти усмере на легалне граничне прелазе.
"Ми смо техничке ограде тек завршили и сада радимо на успостављању виших безбедносних ограда. Обе ће заједно представљати физичку заштиту границе", прецизирао је он у интервјуу бечком дневнику "Стандард" и појаснио да је Србија такозвана трећа безбедна земља.
Према његовим речима, сви међународни примери показују да изградња таквих ограда драстично смањује број илегалних прелазака границе.
Отишли пре него што је поступак почео
Шијарто је подсетио да је ове године у Мађарску ушло 167.000 илегалних миграната, од којих 99 одсто долази преко Србије.
Око 150.000 захтева за добијање азила је поднето у Мађарској, али проблем је што су готово сви подносиоци напустили земљу пре него што је поступак решавања опште и почео.
"Тренутно радимо на успостављању три транзитне зоне на граници са Србијом. Те зоне треба да послуже као место на којем особе могу да подносе захтев за добијање азила. Службеници ће тада моћи брзо да спроведу поступак, директно на граници", рекао је Шијарто.
Он је додао да, ако захтев буде одбијен, погођено лице може пред судом да уложи жалбу, али и тај поступак треба да буде окончан у року од пар дана.
"Ко добије азил може да уђе у Мађарску, а ко буде одбијен, мора из транзитне зоне назад у Србију", објаснио је Шијарто.
На питање да ли ће лице које дође из Србије у Мађарску бити протерано, он је указао да ће одлуку донети на лицу места службеници који ће сваки случај појединачно анализирати и све околности узети у обзир.
Он је подсетио да је око девет одсто подносилаца захтева за добијање азила до сада добило статус азиланта.
Шијарто је истакао да се у Европи увек говори о избегличкој кризи, што је погрешно, јер се ради о мигрантској кризи, сеоби модерног доба.
Он је казао да за Мађарску солидарност значи одбрана граница, како би се смањио притисак на све.