И ХЕЛСИНКИ НА ВОДИ: Мали се упознао са највећим пројектом финске престонице
Градоначелник Београда Синиша Мали састао се данас, током посете Финској, са градоначелником Хелсинкија Јусијем Пајуненом са којим је разговарао о структури буџета и о начину на који се финансирају две престонице.
Два градоначелника разговарала су и о урбанизму, стратегијама развоја два града и великим инфраструктурним пројектима.
Синиша Мали је рекао да Хелсинки спроводи пројекат „Хелсинки на води”, који је идентичан пројекту „Београд на води” и који ће се радити наредних 20 година.
Такође, градоначелнику Београда су представљени многи пројекти финске престонице, који су управо слични и другим пројектима Града Београда.
"Нама су данас посебно представљени јавни превоз Хелсинкија, развој бициклисичких стаза, проширење пешачких зона, тако да смо потврдили да су сви приоритети Града Београда, заправо приоритети већине европских престоница", додао је Мали.
Хелсинки у овом тренутку ради на експанзији постојеће линије метроа изградњом 13 нових метро станица, тако да је било речи и о предностима и погодностима које метро нуди.
"Ми ћемо до краја године завршити студију која је везана СМАРТ план и за трасу и трошак прве линије метроа, тако да су нам ова искуства од великог значаја", рекао је Мали.
Овом приликом градоначелник Београда је обишао и постројење за управљање отпадом које је једно од најсавременијих у Европи.
"Средином јула ћемо објавити тендер за стратешког партнера за јавно-приватно партнерство за управљање отпадом на територији града Београда, за који су се јавиле 52 заинтересоване фирме из целог света, а чија је вредност 250 милиона евра. Посета овом постројењу нам је омогућила да потврдимо да пројектни задатак који смо ми дефинисали у ствари је и најбољи пројектни задатак који спроводе и највеће престонице у Европи", истакао је градоначелник Београда.
Градоначелник Хелсинкија изразио је задовољство овом посетом и прихватио позив да дође у Београд, с обзиром на то да све већи број финских фирми улаже у Београд, као што су „Тикурила”, „Коне”, ПКЦ и „Сису ауто”, која преговара око ФАП-а у Прибоју.
"Ово су велике инвестиције које говоре у прилог томе да постоји заинтересованост за улагање у Београд и Србију и ова посета је само допринела учвршћивању билетералних односа, како би још више финских компанија отворило своје погоне у Србији", рекао је Пајунен.
Прочитајте и: