Малинари ЗАДОВОЉНИ откупном ценом и родом, али НЕМА КО ДА БЕРЕ!
Имају само један проблем.
Малинарство је у Србији постало веома уносан бизнис све више људи доноси одлуку да се бави узгојем овог воћа. Упркос томе што већ у овом тренутку постоје индиције да ће зарада бити одлична, малинари имају један велики проблем, а то је како наћи раднике за брање.
Томислав Ковачевић је после завршеног факултета одлучуио да уз родитеље настави да се бави узгојем малина.
Каже да му је највећа мука наћи сталне раднике када су радови интензивнији.
Како су малинари обезбедили сигурну будућност прочитајте ОВДЕ.
Србија је највећи извозник смрзнуте малине у свету. Срце производње "црвеног блага“ је село Миросаљци код Ариља. Томислав Караџић има засаде на једном хектру, а за ту површину потребно му је 10 до 12 радника.
– Када су радови интензивнији, имамо сезонскле раднике. Берба почиње половином јуна, траје 40 дана. Радници су ту 20, 25 дана – каже он.
О томе како су Срби нашли сјајан начин да дођу до добре зараде сазнајте више ОВДЕ.
– Радила сам 3, 4 године у фирми без плате, да сам била паметна да напустим одмах и да сам се снашла да нешто почнем да радим – прича његова мајка.
Она каже да је покушала сам да отвори књиговођсвену агенцију, није било зараде, а и није могла мирно да спава.
– Ако ћете поштено - нема зараде, остала нам је малина. Посадили смо је да бисмо школовали децу – каже она.
Са прошлогодишним родом и ценом су задовољни.
– Цена мало преко 200 динара, принос по ару 170 килограма, по хектару 17 тона - добро јер немам систем за наводњавање – каже Томислав.
Недалеко од њега, Драган Васиљвић узгаја трешње, а одабиром сорти успео је да постане конкурентан на тржишту. Одабрао је касније сорте па се не "преклапа“ са произвођачима из топлијих реона.
– Не могу да се ослоним на хладњаче и локалне откупљиваче, са воћарима из Чачка који имају значајне количине трешања које извозе у Русију, ја се удружим и извозим на руско тржиште – прича он.
Васиљевић каже да сорту која касније стиже пласира на наше тржиште. Узгаја успешно и јабуке, а са једног стабла убере и до 100 килограма.