МАЊИ БРОЈ У ОДНОСУ НА ПРЕТХОДНЕ ИЗБОРЕ: Изборну кампању надгледаће 134 посматрача у 23 града
Агенција за борбу против корупције предвидела је да за предстојећу изборну кампању ангажује 134 посматрача у 23 града у Србији, а на основу чијих података ће Агенција касније утврђивати како су странке трошиле средства током кампање.
Политички субјекти обавезни су да Агенцији доставе извештаје о трошковима изборне кампање 30 дана од дана проглашења коначних изборних резултата, а запослени у Агенцији ће те извештаје поредити са извештајима добијеним од својих посматрача и реаговати уколико се утврде неправилности, рекла је Танјугу помоћница директора Агенције Катарина Клара Дакић.
- За ову изборну кампању предвидели смо 134 посматрача - теренска посматрача, координаторе и централне кооординаторе у 23 града Србије што је мањи број у односу на изборе одржане 2012. и 2014. године када је било 165, односно 142 посматрача - навела је Дакић.
СКАНДАЛ! Ова позната личност јавно позива на убиство премијера Вучића! (ФОТО)
Посматрачи се бирају на основу јавног позива који расписује Агенција
Дакић наводи да се посматрачи бирају на основу јавног позива који расписује Агенција, а јавни позив ће убрзо бити објављен на сајту Агенције, као и у једним дневним новинама које се издају на територији целе Србије. Како објашњава, у јавном позиву ће бити наведени услови које потребно да кандидат има да би био посматрач изборне кампање. Избор обавља комисија коју је оформила директорка Агенција, истиче Дакић.
Према њеним речима, након пријављивања, биће обављена селекција на основу услова предвиђених недавно донетим Правилником, а након тога је предвиђена и обука кандидата.
Како је објаснила, посматрачи прикупљају све информације о политичким активностима политичких субјеката и достављају их централним координаторима који их статистички и аналитички обрађују. Ти подаци се достављају Агенцији која, затим, упоређује податке добијене од посматрача са извештајима о трошковима изборне кампање које достављају сами политички субјекти.
- Теренски посматрачи иду по терену, посматрају и бележе објављене билборде и јавне догађаје, прикупљају доказе и на одређеном, прописаном, обрасцу достављају своје извештаје координаторим који их обрађују. Подаци се могу прикупљати, по налогу Агенције, и од других правних лица, државних органа, јединица локалне самоуправе - каже Дакић.
Како каже, Правилником је предвиђено да посматрачи почну да раде од дана расписивања избора, а Агенција може да их ангажује све до краја кампање или краће.
Централни координатори
Што се тиче централних координатора, они могу бити ангажовани и 30 дана након оглашавања коначних резултата јер је потребно да обраде прикупљене податке.
Истиче и да је само присуство, спознаја да постоје особе овлашћење од стране Агенције да посматрају изборне активности, највећи бенефит.
Агенција за борбу против корупције је до сада поднела више од 550 захтева за покретање прекршајних поступака који се односе на изборне кампање.
Већина тих захтева поднета је због неподношења извештаја о трошковима изборне кампање, али и због других неправилности утврђених у поступку контроле.