МАЗАЊЕ ОЧИЈУ: Лондон понудио нову резолуцију о Сребреници!
Велика Британија је направила нову верзију резолуције о Сребреници, али су измене козметичке и не мењају суштину првобитног текста. Само су две промене уочљиве.
Прва измена у резолуцији је да се реч геноцид сада мање помиње, која је у првобитној верзији наведена на чак 35 места у тексту. Друга се односи на формулацију о „десетинама жена, девојака, мушкараца и дечака жртава сексуалног насиља током сукоба у БиХ, укључујући и Сребреницу“. Уместо „десетина хиљада“ сада стоји „на хиљаде“.
Спорни делови нетакнути
Спорни делови и даље су нетакнути: и даље се позива на осуду сваког негирања геноцида у Сребреници и апелује да се лекције из прошлости о оваквим злочинима усаде будућим генерацијама и уђу у школске уџбенике. Власти из Београда оцениле су овај текст као неприхватљив и као антисрпски.
Још нису обављене еконсултације међу чланицама Савета безбедности УН о британској иницијативи, нити је дефинитивно донета одлука да ли ће се и у ком облику документ наћи на седници 7. јула. Иначе, за утврђивање дневног реда још има времена и он може бити утаначен и уочи саме седнице, и то телефонским договором између чланица СБ.
Велика Британија покушава да „прогура“ документ у СБ, који је јуче био међу главним темама разговора државног врха Србије и Републике Српске на заједничкој седници влада двеју држава, одржаној у Београду.
Председници Србије и РС, Томислав Николић и Милорад Додик, одлучили су да о резолуцији сви морају имати исти став и да јој се треба успротивити, јер је уперена против интереса РС, али и Србије.
„У Србији и Српској не сме да стоји политичар који нема став о предложеној британској резолуцији. Поштујем сребреничке жртве, али то не значи да треба да се уништи српски народ и да се под појмом геноцид наметне реч Сребреница“, упозорио је Николић.
Додик је рекао да је реч о непристојној понуди, да је документ антисрпски и да је део лоших намера Британије.
Српски премијер Александар Вучић, нагласио је да Београд поштује интегритет БиХ, али да ће увек бити место на које Бањалука може да се ослони. Одлуку о одласку у Поточаре 11. јула, донеће у складу са интересима Србије и српског народа, и о томе ће разговарати са Николићем и Додиком.
Нове могућности за сарадњу Србије и РС
Заједничко обележавање Дана сећања на погинуле и прогнане Србе
Две владе су се јуче договориле о томе да убудуће заједнички обележавају 5. август, као Дан сећања на страдале и прогнане Србе. То је годишњица хрватске акције "Олуја" и увек ће бити дан жалости у Србији и РС.
Највиши званичници Србије и РС јуче су разменили мишљења о свим важним политичким и економским темама. Вучић је рекао како нема области у којој се не отварају нове могућности за сарадњу, а посебно на пољу инфраструктуре, здравства и наменске индустрије.
Такође, очекује се отварање радова на новом мосту Братунац-Љубовија, а убрзо потом ће одржати седницу влада.
Владе су јуче потписале меморандум о сарадњи у области саобраћајне инфраструктуре и Протокол о стручним испитима и лиценцирању у грађевинарству, што ће омогућити да грађевинске фирме Србије и РС раде у обе земље, пишу Вечерње новости.
Прочитајте и:
- Ђурић: Сипају нам со на рану одлуком да се одбије формирање посебног суда чији би задатак био испитивање злочина ОВК
- ЗАВРШЕНА СЕДНИЦА СРБИЈЕ И СРПСКЕ: Николић позвао да се Председништво БиХ изјасни о резолуцији
- Дачић: Одлука о Орићу је пораз борбе против ратног злочина
- Вучић: Нећу потписати предају српске имовине док сам жив