Међу ухапшенима за крађу торти са депонија и директор "Чистоће"
КРАГУЈЕВАЦ - Крагујевачка полиција ухапсила је директора ЈКП "Чистоћа" Д.Р. (50) и четири радника тог предузећа, због тога што је око 18.000 торти довезених на депонију на уништавање, завршило у илегалној продаји.
У саопштењу Полицијске управе Крагујевац наведено је да су поред директора, који се сумњичи да је извршио кривично дело неотклањање опасности, ухапшени и радници С.Н. (36), С.С. (45),
Љ. Ј.(55) и З.К. (42) због сумње да су извршили кривично дело злоупотреба службеног положаја.
"Постоје основи сумње да су 24. децембра 18.432 торте, укупне тежине 13.260 килограма, донетих на уништење на депонију ЈКП ''Чистоћа'' у месту Јовановац код Крагујевца, осумњичени радници комуналног предузећа и непозната лица однели ради даље продаје.
Наведене торте приватно предузеће из Крагујевца је, по налогу Ветеринарске инспекције, допремило да би се уништиле на овој депонији", наведено је у саопштењу полиције.
Полиција сумња и да директор "Чистоће" Д.Р. о догађају, за који је сазнао након пар дана, није обавестио надлежне инспекцијске службе, већ су оне о томе биле обавештене тек 3. јануара ове године.
Сви осумњичени у току дана биће, уз кривичну пријаву, спроведени Основном јавном тужиластву у Крагујевцу, наведено је у саопштењу полиције.
Како су раније изјавили представници града и полиције, торте реномираног крагујевачког произвођача, који их извози у ЕУ, 24. децембра су око 14 часова довезене на депонију "Јовановац" а само сат времена касније различитим врстама возила изнете са депоније.
Врло брзо су се нашле у илегалној продаји на различитим улицама у граду, па чак и из аутомобила по цени од 50 до 200 динара по комаду.
За организовану крађу и илегалну продајуу торти, које је требало уништити, јер су се произвођачу поквариле хладњаче, градоначелник
Крагујевца Радомир Николић сазнао је, како је рекао, случајно 2. јануара у вечерњим сатима и одмах позвао надлежне, а најпре начелника полиције Горана Живковића. Одмах сутрадан, на иницијативу градоначелника, заседало је Градско веће и формирана је петочлана комисија за утврђивање чињеница и одговорности због чега торте нису уништене већ су се продавале на улицама.
Дан касније, 4. јануара, на заједничкој конференцији за новинаре, Николић и Живковић су саопштили да градска управа, тужилаштво и полиција нису благовремено обавештени о крађи торти, већ са закашњем од десет дана.
Такође су изјавили и да су торте према документацији "Чистоће" уништене на депонији, а према снимцима са видео камера на улазу у депонију "Јовановац", оне су одвежене са депоније, и тај видео материјал представљен је на конференцији за новинаре.
Градоначелник је тада рекао и "да је реч о добро организованој групи којој то није први пут, али јесте последњи".
Истога дана, директор "Чистоће" Дејан Раонић новинарима је изјавио да је 26. децембра у вечерњим сатима добио анонимну дојаву да радници његове фирме продају торте и "да је одмах позвао руководиоце надлежних служби који су му рекли да је све у реду и да су уништене".
Он је, како је тада изјавио, ипак сутрадан дошао у предузеће и затражио снимке са видео камера на којима се види да су торте одвезене са депоније, те да је потом покренуо дисциплински поступак и суспендовао 10 радника, док је осам њих добило упозорење пред отказ.
Те податке, први пут је изнео на седници Градског већа 3. јануара, а почетком ове седмице поднео је кривичне пријаве против 11 радника одговорних за изношење торти са депоније.
Да депонија није место за уништавање торти јер је реч о производу анималног порекла, а поготову не у комерцијалном паковању,
Танјугу је изјавио начелник Шумадијског округа Дамјан Срејић који је рекао да је ветеринарски инспектор направио грешку када је крагујевачком произвођачу наложио да се униште на депонији.
Према његовим речима, торте су, по процедури, морале да буду видно обележене да нису за људску исхрану, а што, како је рекао, ветеринарски инспектор, такође, није наложио.
Грађани који су торте куповали, бар према досадашњим подацима, нису се јавили лекарима да су имали здравствене проблеме.
Надлежни у Институту за јавно здравље Крагујевац, који, по наруџби реномиране крагујевачке фирме последњих десет година проверавају производе, изјавили су да приликом анализа исправност торти, никада није било проблема, а да резултате децембарских анализа не могу да саопште, јер траје истрага полиције.
"У току децембра два пута смо радили анализе и резултате тих анализа не могу да саопштим у циљу истраге коју спроводи полиција", изјавио је пре пет дана директор Института за јавно здравље Крагујевац Драган Васиљевић.
Погледајте и: