МЕЂУНАРОДНИ ДАН РОМА: Ево са којим проблемима се суочава ова национална заједница
Србија је остварила помаке када је у питању положај припадника ромске националне заједнице, али највећи проблеми са којима се Роми и даље суочавају су висока незапосленост и спора интеграција, изјавио је данас, на Међународни дан Рома, председник Националног савета Рома Витомир Михајловић.
- Ако говоримо о остваривању права Рома мислим да је Србија у многоме унапредила неке ствари, пре свега у области образовања, законској регулативи која обухвата права националних мањина - рекао је Михајловић.
Напретку у положају Рома допринеле су, према његовим речима, одређене мере Владе Србије, попут оне о упису студената и ученика, увођења педагошког асистента у основним школама, координатора у локалним самоуправама... То, како је рекао, даје наду да ће ситуација бити још боља.
Михајловић као највеће проблеме Рома у Србији види високу стопу незапослености, будући да 95 одсто Рома није запослено и исто толико користи материјалну помоћ, али и спору интеграцију и то што их нема на кључним местима на којима се решавају њихови проблеми.
Када је у питању Стратегија за унапређење Рома у Србији, Михајловић каже да је то веома важан стратешки документ, који је саставни део Акционог плана за поглавље 23, а да је на њему радила експертска група у коју су по први пут били укључени представници Рома.
Стратегија је, како је објаснио, изграђена на основу претходне, која је донета 2009. и трајала до 2015. године, а циљ је да се новом исправе сви недостаци уочи у претходном документу.
Михајловић најављује да ће до 3. јуна бити израђен и Акциони план.
Низом акција у Србији ће данас бити обележен 8. април - Међународни дан Рома, а циљ је да се још једном упозори на изузетно тежак друштвени и економски положај те националне мањине.
Тежак положај Рома
Као светски Дан Рома одабран је 8. април, у спомен на датум одржавања првог светског конгреса Рома 1971. године у Лондону. Датум је званично одабран 1990. године, а обележавање тог дана је установљено како би се указало на тежак положај Рома и како би се подстакле државе у којима живе да обрате посебну пажњу унапређивању њиховог положаја.
Тада је за ромску химну проглашена песма "Ђелем, делем", а установљена је и ромска застава са точком као централним симболом.
Роми дају крв за Светски дан
Роми Јагодине, најбронија национална мањина у овом граду, поводом Светског дана Рома, ораганизовали су у сарадњи са Градском организацијом Црвеног крста, акцију добровољног давања крви за потребе Опште болнице у Јагодини.
"Роми Јагодине ову акцију, за Светски дам Рома, организују трећу години, а крв да око 25 њих", изјавио је данас Танјугу шеф Службе за трансфузију крви Опште болнице др Александар Илић.
Роми и током године, када затреба "ускачу" и дају крв али и заједно са другим организацијама, додао је Илић.
Секретар Градске организације Црвеног крста Тантјана Ристић, изјавила је Танјугу, да међу доброволојним даваоцима Рома има људи који су крв дали и више од стотину.
Давање крви за Роме је организивано у кабинету Службе трансфузије, а многи су, како су рекли Танјугу, дошли право са Градске пијаце где имају тезге.
ЕУ, УН, ОЕБС: Роми и даље једна од најугроженијих група
Представници међународних институција у Србији данас су поводом Дана Рома саопштили да се ромска заједница, иначе највећа етничка мањина у Европи и даље суочава са вишеструком дискриминацијом и маргинализацијом у земљама широм Европе, па и у Србији и позивају на њихову већу укљученост у друштво.
У заједничком саопштењу Делегације ЕУ, Тима УН и Мисије ОЕБС У Србији, као и Канцеларије Савета Европе у Београду стоји да су "Роми и даље најугроженија група".
- Они се и даље суочавају са тешким условима за живот и дискриминацијом у приступу социјалној помоћи, здравственој заштити, запошљавању и адекватном становању, наводи се у извештајима релевантних међународних организација, као и у извештајима независних тела Републике Србије. На хиљаде Рома представљају најрањивију и најмаргинализованију групу међу интерно расељеним лицима, и они се и даље суочавају са препрекама у приступу својим правима и трајним решењима - пише у саопштењу.