"Медвеђа услуга" немачким радницима?!
У Немачкој је ступио на снагу закон према коме је "минималац" осам и по еура по сату - заговорници верују да ће тако бити увећана потрошачка моћ, а противници да ће он уништити многа радна места.
Највећи "минималац" унутар ЕУ је у Луксембургу - 11,10 еура по сату, док у САД-у "минималац" износи 7,25 долара (5,80 еура).
У Великој Британији минимална примања по сату су 6,50 фунти (8,20 еура) и то за запослене грађане старије од 21 године. У Немачкој је све мање запослених приступа синдикату, па су тарифни уговори постали недовољни и неефикасни.
На западу Немачке око 14,6 посто људи зарађује мање од 8,50 еура по сату, а на истоку је тај постотак значајно већи – 26,5 посто, наводе немачки медији.
У САД постоје правила која дефинишу минимална примања, па само пет посто запослених ради за минималац. Слично је и у Великој Британији, која је још 1999. године приметила да тарифни системи нису довољно ефикасни, као и пад интереса за синдикалну заштиту.
Увођењем минималца, држава се по први пут опасно меша у досадашње тарфине преговоре, упозоравају у Удружењу послодаваца Немачке (БДА).