МЕКАЛИСТЕР: Агресивност Русије не можемо да толеришемо, али знамо да имате традиционално јаке везе
Србија треба да настави да корача "дугим путем који води ка чланству у Европску унију", поручио је данас известилац Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер и изразио уверење да ће Београд, "када буде потребно", усагласити своју спољну и безбедносну политику са Бриселом.
- Наставите да идете тим дугим путем који води ка чланству у ЕУ. Неће бити лако, али има пуно људи у земљама чланице које пружају подршку Србији. Сигуран сам да ћете у моменту када буде потребно усагласити безбедносну и спољну политику - рекао је Мекалистер на конференцији "Глобална стратегија спољне и безбедносне политике ЕУ и западни Балкан" која се одржава у Београду.
ВУЧИЋ СА МЕКАЛИСТЕРОМ: Разговарали о европском путу Србије и поглављима
Према његовим речима, Унија се суочава са великим неизвесностима и изазовима, али он верује да посвећеност политици проширења у ЕУ треба да јача, а не да слаби.
- Верујем да је политика проширења била успешна и допринела промовисању проспритета, безбедности широм Европе. Исход референдума у Великој Британији не би требало да има негативне последице на наше напоре да наставимо рад на процесу проширења - истакао је Мекалистер.
Агресивност Русије не може да се толерише
Када је реч о поглављу 31, које се односи на заједничку спољну и безбедносну политику, он је подсетио да је ЕП са жаљењем констатовао војне вежбе Србије и Русије, објаснивши да је тиме ЕП покушао да сигнализира Србији да настављање дуалног приступа Русији не може да се на дуге стазе толерише.
Он је рекао да агресивност Русије не може да се толерише, али да узима у обзир да Србија има традиционално јаке везе са Русијом.
Истовремено је подвукао да је Србија спровела 10 пута више заједничких војних вежби са западним савезницима него са Русијом, али тога нису сви свесни у Бриселу.
- Да бисмо смањили енергетску зависност Србије од Русије мислим да ћемо морати да се бавимо и пројектом Енергетска заједница. Жан-Клод Јункер и ја смо у више наврата наглашавали да свих шест земаља западног Балкана морају бити укључене у све стратешке пројекте везане за енергетику - објаснио је он.
Односи Србије и НАТО од користи за нашу земљу
Мекалистер је казао да је сагласан са закључцима из Варшаве да су односи Србије и НАТО од користи за Србију, алијансу, али и регион.
Истовремено је разјаснио да чланство у ЕУ није везано за чланство у НАТО, подсећајући да шест чланица Уније нису чланице војне алијансе.