СИМБОЛ НА КОЈИ СМО ЗАБОРАВИЛИ: Извините, шта се десило са овом зградом?
Понеки залутали предмет у гомили бетона и цигле и, неким чудом, сачувани гардеробери у којима су официри држали униформе.
Закрчен саобраћај у Улици кнеза Милоша, ужурбани кораци забринутих Београђана, радно време на истеку. Гужва, јурњава и тмурно време. Слику обичног дана у Београду квари троје људи са торбама на леђима, странци, рекло би се. Шокираних лица зуре у нешто са своје десне стране, нешто што им је одвукло пажњу, нешто што их тера да се обрате првом кога виде.
НЕОБИЧНО СКЛОНИШТЕ: Место где су се становници Врачара окупљали ратне '99
- Извините, шта се десило са овом зградом?
Са њихове десне стране, некадашњи Генералштаб. И заиста, делује застрашујуће. Само што су Београђани престали да га примећују, заборављају на симбол патње и рата, заборављају на све оно што симболизује свака цигла већ пуних 17 година.
Савезни секретаријат за народну одбрану - Зграда БПосле распада ЈНА, у овој згради је био Генералштаб ВЈ.Постед by Југословенска Народна Армија он Wednesday, Септембер 12, 2012
Звук сирене, талас панике, а онда и јак прасак, један, а затим још неколико. Објекат по објекат, зграда по зграда. Неколико болница, хотел Југославија, зграда РТС-а, телевизијски торањ на Авали, зграда Центрланог комитета, а онда и Генералштаб.
РУСКИ ФИЛМ КОЈИ МОРАТЕ ДА ПОГЛЕДАТЕ: Кад Американка види шта је НАТО урадио Србији (ВИДЕО)
Тог 26. марта пре 17 година, само два дана након прве бомбе која је заувек променила животе Београђана, НАТО авијација је циљала око 40 установа и насеља. Војни гарнизони били су главна мета, посебно војне установе у колима су војници били смештено.
СТРАШНА ИСПОВЕСТ МИРКА КОМЕ СУ НАТО БОМБЕ УБИЛЕ СИНА (13): Познао сам га само по патици!
Зграда Генералштаба Војске Југославије одолевала је нападу све до 1. маја. Зграда највишег стучног организационог дела за припрему и употребу Војске у миру и рату била је мета која је у 2.30 успешно погођена. Срећом, она је евакуисана пре него што је бомбардована.
ОВАКО СМО САЗНАЛИ ДА ПОЧИЊЕ БОМБАРДОВАЊЕ: Обраћање Слободана Милошевића нацији (ВИДЕО)
Санирање након 17 година
Седамнаест година касније, ова зграда је у процесу рушења и санирања, а радови који су отпочели 8. јануара требало би да буду завршени до 1. маја. Руше се три средње ламеле, а две ламеле које су према Немањиној улици ће бити саниране. Циљ је да се објекат оспособи и да, кад све буде завршено, Војска Србије у њему и надаље реализује своје активности.
Зграда Генералштаба је данас споменик културе.
Учионице, сале, канцеларије, оперативни центар, постале су бескрајне депоније шута и прашине. Понеки залутали предмет у гомили бетона и цигле и неким чудом сачувани гардеробери у којима су официри држали униформе. Сваки сантиметар просторије је уништен, али зграда још увек стоји на истом месту, онаква какву је памтимо од тренутка бомбардовања.
И заиста, не изненађује зашто странци обавезно застају поред ње, зашто се чуде и распитују. Интересантно је, заправо, то што се, до данас, све осим ње променило, а ми смо то чак престали и да примећујемо. Чак и сада када је решено да се са њом нешто уради.