Михајловић: Стратешки циљ да деца не гину у саобраћају
БЕОГРАД - Повећана безбедност у саобраћају први је приоритет ресорног министарства, а стратешки циљ је да до 2020. године ниједно дете не сме да погине у саобраћају било да као пешак, у аутомобилу или као бициклиста, поручила је потпредседница владе Зорана Михајловић.
Михајловић у ауторском тексту за магазин "Ауто Билд" каже да су претходним владама формирана многа тела да би се бавила овом проблематиком, али су постојала само на папиру, ниједно, подсећа, није заживело.
“Зато сам инсистирала да чланови новоформираног Тела за координацију безбедности саобраћаја на путевима буду министри, јер је проблем безбедности питање свих нас и свих ресора, а не само саобраћаја”, навела је она. Министарка је додала да је за мање од месец дана усвојена саобраћајна политика у делу повећања безбедности и договорено да се учини све да у оквиру предмета Грађанско васпитање, које деца имају као изборни предмет у основним школама, буде и тема “Шта знаш о саобраћају“.
Наша деца, истиче министарка, данас гину како због наше непажње и несмотрености, тако и због непоштовања правила и закона.
“Свака повреда и сваки живот који се изгуби у саобраћајним несрећама одговорност је свих нас. Влада и Министарство стварају услове, законе, правила и врше контролу, али сви ми као родитељи, чланови породица, пријатељи, грађани, а нарочито медији, морамо да радимо на едукацији и упозоравамо на опасности”, навела је Михајловић.
Србија, сматра Михајловић, не сме дозволити да је у области саобраћаја третирају као једну од најнебезбеднијих земаља у Европи, што она данас јесте, нити као земљу у којој су трошкови повређивања и смрти највиши у Европи. У Србији је, наиме, само у првих пет месеци ове године, у саобраћају настрадало 189 људи, укључујући и петоро деце млађе од 14 година.
“Не смемо да дозволимо да оно што је највредније, а то је људски живот, нарочито оних који су у њега тек закорачили, буде прекинут, јер смо за волан сели припити, разговарали мобилним телефоном током вожње или смо, једноставно, возили брже од дозвољеног ограничења. Не смемо никад дозволити да нам деца не буду везана, иако седе на задњим седиштима, јер секунд непажње може да учини наше животе неподношљивим”, навела је министарка.
За безбедност у саобраћају, додала је, Србији су потребни безбедни путеви, безбедна превозна средства и безбедни возачи.
“У сваком од ових сегмената биће промена и верујем да ћемо до краја године имати и иновиран Закон о безбедности саобраћаја, који ће увести додатне мере безбедности путника у саобраћају, као и безбедности деце”, каже Михајловић.