МИЛА БРИГА ЗА СРБИЈУ: Дражи му је Тачи!
Одлука Црне Горе да за чланство Косова у Унеску изазвала је прави скандал, а поводом тога огласио се и црногорски премијер на издисају Мило Ђукановић.
„Црна Гора је 2008.године признала независност Косова, то је био извор неспоразума Србије и Црне Горе, а сматрам да је све што се у међувремену догађало дало за право црногорској политици. Не прејудицирам шта ће бити став Србије у вези са Косовом. Имамо жив дијалог који се одвија између Београда и Приштине и мислим да актуелно стање даје за право нашој политици, која представља уважавање једне реалности“, рекао је Ђукановић и нагласио да је Црна Гора могла да не гласа, али да она води политику једне озбиљне државе, као што то чине и Србија и други, а не на бази калкулација.
Тиме је показао да му није стало до Србије , већ до приштинских власти на челу са Хашимом Тачијем.
Док нам комшије окрећу леђа, српски званичници не губе оптимизам да ће на Генералној конференцији од 3. до 18. новембра Косово бити заустављено у својој намери.
Нећемо одустати
Премијер Србије Александар Вучић рекао је да ока није склопио након овакве одлуке али да грађани Србије не смеју да одустану. „Главу горе! Нисмо изгубили ми ништа на седници Извршног савета, изгубили су они кои су журили са тим и који су покушавали да нам покажу колика је њихова сила и снага. Часно смо се борили за интересе своје земље и добили смо велику подршку. За њих неочекивану“, истакао је Вучић и захвалио се свим земљама које су се понеле принципијално.
Како каже Црној Гори и Македонији не жели да замери јер они воде своју политику, али да сви треба да знају да Србија памти и поштује оне који су помогли.
„Како се неко односи према нашим интересима, тако ћемо и ми према њиховим. Не верујем да ћемо ми гласати за њихове ствари на међунарадном плану“, рекао је први потпредседник Владе Ивица Дачић и додао да Косовоне испуњава претпоставке да буде члан Унеска, да УН нису дале позитивно мишљење, те да „Косово није прошло квалификационе тестове“ и да су „они ту културну баштину уништавали“.
УН СЕ НЕ МЕША!
Кординаторка УН у Србији Ирена Војачкова Солорано истакла је да Уједињене нације не утичу на одлуке држава како ће да гласају.
"Одлука о уласку Косова у Унеско јесте на владама држава чланица. УН ствара место и платформу за дијалог, а онда је на владама да разговарају и одлуче како желе даље", рекла је она!
Међу 27 земаља које су дале свој глас за Косово на Извршном савету налазе се и Македонија, Црна Гора, Уједињени Емирати, САД, Француска, Италија, Немачка. Против је било 14 земаља и исто толико суздржаних!