ХИР О КОМ БРУЈИ АМЕРИКА: Милијардер жели да подели Калифорнију
Милијардер Тим Дрејпер има чудан сан, да додатно подели САД, односно да од Калифорније направи нових шест савезних држава. У центру би била Силицијумска долина.
Дрејпер је за своју иницијативу успео да прикупи завидних 1,3 милиона потписа (7% гласачког тела) што је довољно да се предлог нађе на гласању 2016. године.
Иако је мало вероватно да ће "Шест Калифорнија" помоћу гласова постати стварност, Дрејперова бизарна идеја је постала феномен о коме много говори у Калифорнији и у светским медијима, преноси Б92.
Реакције су очекиване - од подсмеха, преко оштрог противљења, до можда и бизарног подржавања. У сваком случају Дрејпер наставља да води кампању објашњавајући да би свака од шест нових држава лакше могла да се бори са својим проблемима.
Лос Анђелес са околином би могао сам да доноси нову пореску политику и подстицајне мере како би задржао филмску индустрију у граду, Сан Дијего би могао да се посвети имиграционој кризи, док би мање насељене и слабије развијене нове државе без терета "великих" могле да доносе повољне одлуке за свој развој.
Наравно, у срцу свега је Силицијумска долина, која би коначно могла релативно независно да управља собом, токовима новца и пореском политиком на начин на који милијардери којима је она база, младе ИТ снаге и покретачи светске економије из високотехнолошког сектора мисле да је једини исправан.
Остављајући по страни чињеницу да је Дрејпер био и републиканац, и демократа, али и "независни", за целу причу је важно да је он успешан пословни човек, инвеститор и неко са милијардама на рачуну.
"Ово није партијска ствар", инсистира Дрејпер.
Ипак, делује да је пре свега у питању "богаташка ствар".
"Његову кућу", Силицијумску долину, чинило би осам округа укупне популације око 5 милиона. Та нова држава би постала убедљиво најбогатија у САД, са највећим просечним приходима по глави становника, док би "нова" Централна Калифорнија била најсиромашнија у САД.
Овако, Калифорнија је осма најјача економија на целом свету, са 7,8% незапослености и 18,5 милиона радно способног становништва. Просечан приход је 47,4 хиљаде долара годишње, а укупан привредног производа савезне државе је 2,05 билиона долара.
Силицијумска долина чини добар део тог привредног производа, а просечна плата је тренутно око 63 хиљаде долара. Што се ИТ сектора тиче, ту су ствари још боље и просек је око 140 хиљада долара на годишњем нивоу.