МИЛО ТРАЖИ РЕВИЗИЈУ ЦРНОГОРСКОГ РЕЧНИКА: Албанци и Бошњаци захтевају његово повлачење
Црногорски премијер Мило Ђукановић зове научну и стручну јавност да превазиђу спорна питања првог издања Речника црногорског, народног, књижевног језика. Осим тога, он тражи и да се редефинишу, преиспитају и усагласе све одредбе тог дела.
Он је у Скупштини Црне Горе, одговарајући на посланичко питање потпредседника Бошњачке странке Суља Мујстафића, критиковао издавача речника, Црногорску академију наука и уметности (ЦАНУ), јер је изостала њена "одговорна, очекивана, институционална" реакција.
Прво издање првог тома речника изазвало је бурне реакције Албанаца и Бошњака у Црној Гори, који поједине одреднице сматрају увредљивим и дискриминаторским, и траже повлачење тог дела.
ИДЕТЕ У ЦРНУ ГОРУ НА МОРЕ? Погледајте огромне гужве у тунелу Созина! (ФОТО)
Председник ЦАНУ Момир Ђуровић је раније саопштио да је против повлачења речника, јер сматра да је "књига добра", али је додао да је ауторски тим Академије спреман да исправи грешке.
Премијер Ђукановић сматра да је ЦАНУ "непотребно, без Универзитета, Матице црногорске, стручњака, сама кренула у пројекат израде речника" и да је морала "суптилније проценити нужност конкретних потеза када је у питању јавна употреба овог издања до његових нужних корекција".
Спорни том садржи 12.000 одредница
Спорни том је први од 12 томова црногорског речника и садржи 12.000 одредница. Обрађени су појмови прва три слова: А, Б и В. Речник је "поклон ЦАНУ друштву" поводом деценије независности Црне Горе, и штампан је у тиражу од 500 примерака.
Ђукановић је позвао на обједињавање стручног и научног потенцијала у Црној Гори, наводећи да је Влада спремна да допринесе реализацији тог "капиталног државног пројекта".
- Надам се да це и у Академији бити мудрости да се превазиђе актуелни проблем прихватање, управо овог концепта реализације пројекта речника - рекао је он. Како је додао, заједнички је интерес да Црна Гора добије квалитетно лексикографско дело које ће моћи да користи у образовном и научном раду и које ће прихватити све друштвене структуре.
- Влада ће пажљиво пратити развој догађаја поводом насталог проблема, не либећи се да примени сва уставна овлашћења за која процени да су адекватна реакција на насталу или потенцијалну друштвену штету- закључио је он.