МИТИНГ И КОНТРАМИТИНГ У ЈЕМЕНУ: На хиљаде демонстраната против побуњеника
САНА - Хиљаде људи изашле су данас на улице Сане у највећим демонстрацијама за и против шитских побуњеника "хусита" од како су њихови припадници у септембру прошле године преузели контролу над главним градом Јемена, јавили су западни медији.
"Доле са владавином Хусита", узвикивали су демонстранти који су се одазвали позиву Покрета отпора, групе која је недавно основана у провинцијским областима као реакција на оснажену шитску милицију, јавио је Франс прес.
Десетине симпатизера Хусита покушале су да зауставе демонстрације, изазивајући кратке кавге, али су отишле јер је број демонстраната наставио да расте, јавио је извештач француске новинске агенције.
Према речима организационог одбора митинга, демонстранти су се окупили близу Универзитета у Сани а потом су отишли до Републиканске палате, резиденције премијера, у центру града, као и према председничкој палати.
Премијер Халид Бахад у среду је отишао у непознатом правцу, а председник Абд Рабо Мансур Хади изјавио у четвртак је да не може више да остане на функције јер је сукоб са побуњеницима одвео земљу у "потпуни ћорсокак".
Би-Би-Си наводи да се Хади "практично налази у кућном притвору". Према АФП-у, демонстранти траже да Хади "заведе власт у земљи".
Раније ове седмице, Хусити су отворили ватру на премијеров конвој возила а потом блокирали председничку палату и у среду пуцали на Хадијеву резиденцију, кршећи примирје постигнуто неколико сати раније.
Споразум о примирју подразумевао је низ уступака побуњеницима, укључујући повећање броја Хусита у парламенту и главним државним институцијама, док су они обећали повлачење својих припадника и ослобађање шефа председничког кабинета, отетог у суботу.
Према наводима организатора, демонстрације су одржане и у градовима Таез, Иб и Худаида.
BBC је известио да су хиљаде присталица Хусита на северу Сане одржали митинг са транспарентима на којима је писало "Смрт Америци, смрт Израелу" а да је "далеко мањи по размерама контра-митинг одржан је код Универзитета у Сани".
Против Хусита протестовале су хиљаде људи у граду Адену на југу Јемена, који је до 22. маја 1990. био самостална држава Јужни Јемен.
Да би Хадијева оставка ступила на снагу, треба да је одобри парламент, а АФП-у је један од саветника рекао да ће седница бити одржана најраније у недељу, јер су скупштина на паузи.
Хусити припадају шитској секти Зеида, који живе углавном на северу Јемена и по неким оценама сачињавају око трећину од 24,4 милиона становника.
Група је названа по њеном оснивачу Хусеину Ал-Хусију ког је, како је саопштавано, јеменска армија убила септембра 2004. године, после чега је на њеном челу његов брат Абдел Малик ал-Хуси.
Хусити су од почетка протеста против бившег председника Алија Абдуле Салеха проширили свој утицај на северу земље, а у августу 2014. почели са одржавањем масовних демонстрација у неколико региона.
До средине септембра прошле године заузели су неколико четврти Сане, укључујући и више државних установа.