МОЋНИ КЕЦ У РУКАВУ: Ево колико пута је Русија искористила вето!
Савет безбедности УН у протеклих 20-ак година посветио је више од 150 резолуција проблемима изазваним ратовима и распадом бивше СФРЈ, а само у три случаја резолуције нису прошле јер је нека од сталних чланица уложила вето.
Русија је у децембру 1994. спречила усвајање резолуције којом се, због тешке хуманитарне ситуације на подручју Бихаћа, тражи стриктнија контрола граница СРЈ са Хрватском и БиХ.
Кина се у фебруару 1999. успротивила усвајању резолуције којом се продужава мандат снага УН у Македонији за још шест месеци, због претходне одлуке Скопља да призна Тајван као независну државу.
САД су 30. јуна 2002, дан уочи оснивања сталног Међународног кривичног суда, гласале против нацрта резолуције којом се продужава мандат мисије УН у БиХ, како своје војнике у мировним снагама не би изложили ризику суђења пред судом који не признају.
У Савету безбедности УН није прошла ни резолуција којом је у марту 1999. тражен хитан прекид бомбардовања СРЈ, када су нацрт текста којим се осуђује примена силе без одобрења Савета безбедности подржале ; само Русија, Кина и Намибија, док је преосталих 12 чланица Савета безбедности гласало "против".
Русија међу "сталним столицама"
Савет безбедности УН има 15 чланица, представници десет земаља бирају се на одређени период, а пет "сталних столица", уз право да ветом спрече усвајање неке резолуције, имају САД, Велика Британија, Француска, Русија и Кина.
Право вета уведено је како би се спречило да се надгласавањем доносе одлуке које би могле изазвати поремећаје на глобалном нивоу. То право не важи на процедурална питања, што значи да нико не може да спречи да се о предложеној резолуцији расправља.
Уколико процени да јој се отворени сукоб с остатком света не исплати, а не жели да одустане од свог става, стална чланица Савета безбедности УН може се одлучити и да буде уздржана од гласања чиме "чува образ", али не спречава усвајање резолуције.
Томислав Николић замолио Русију да уложи вето на Резолуцију о Сребреници
Савет безбедности УН данас ће размотрити предлог резолуције, коју је поднела Велика Британија, поводом 20 година од масовног злочина над Бошњацима у Сребреници.
Према београдским медијима, председник Србије Томислав Николић замолио је Русију да на усвајање тог документа уложи вето.
Прочитајте и: