Могуће је путовање кроз време?
Да ли би путник отишавши у прошлост и саботиравши сусрет бабе и деде, спречио и своје рођење?
То је кључ теорије "парадокс деде", у чијој је суштини теза да је путовање кроз време немогуће.
Први пут је група стручњака симулирала како би два фотона утицала један на други да путују кроз време. Доказали су, на квантном нивоу, да је то могуће, преноси Daily Mail.
Истраживање је спровео тим истраживача Универзитета у Кливленду, а резултати су објављени у журналу "Натуре Communications".
Студија је користила фотоне како би симулирала путовање квантних чесица кроз време и проучавали њихово понашање.
Научници су испитали два могућа исхода путовања фотона. Према првом, фотон 1 би путовао кроз црвоточину у прошлост и ушао у интеракцију са "ранијом верзијом" себе. У другој, фотон 2 путује кроз континуум простор-време, али улази у интеракцију са фотоном који је заглављен у "зачараном кругу" црвоточине познатом као затворена временска крива. Понашање фотона 2 у симулацији дозвољавало је и да се истовремено проучава фотон 1, а резултати откривају да су на квантном нивоу путовања кроз време могућа.
Међутим, да ли ова симулација доказује да је путовање кроз време могуће и за веће честице или групе честица, какви су атоми, остаје непознато.
Могућност путовања кроз време први пут је предвиђена 1991. године и то за "квантни свет". Професор Мартин Рингбауер са Универзитета у Квинсленду објашњава да могућност путовања кроз време зависи од решења сукоба две наше најуспешније, али ипак некомпатибилне физичке теорије, Ајнштајнове теорије опште релативности и квантне механике.