Монтгомери: Породице жртава предуго чекају на правду
БРИСЕЛ - Породице жртава злочина на Косову предуго чекају правду и истину о судбини својих најмилијих, рекао је Мајкл Монтгомери, амерички новинар који је открио “Жуту кућу” у Албанији у којој су према извештају специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија људима вађени органи.
“Клинт Вилијамсон је озбиљан тужилац и водио је озбиљну истрагу”, каже Монтгомери, осврћући се на извештај о трогодишњој истрази о Мартијевим наводима који је специјални Еулексов тужилац јуче представио у Бриселу, али додаје да резултати те истраге нису открили ништа суштински ново.
“УНМИК је још од 2003. знао за оптужбе о вађењу органа, али никада није спровео озбиљну истрагу о томе, а тиме се до формирања Вилијамсоновог тима 2011. није бавио ни Еулекс”, подсећа овај новинар.
Он додаје да су подаци о тајним логорима у Албанији у којима су припадници Ослободилачке војске Косова (ОВК) држали киднаповане цивиле одавно наведени у извештајима бројних медија и организација за заштиту људских права.
Монтгомери је у својству извештача британског “Дејли Телеграфа” заједно са колегом Стивеном Смитом истраживао ратне злочине на Косову након окончања сукоба 1999. године и први скренуо пажњу истражитељима Уједињених нација и Хашког трибунала на постојање “Жуте куће” у месту Бурел у централној Албанији.
“Породице жртава предуго чекају на истину и правду”, истиче Монтгомери за Танјуг, додајући да ће и суђење на основу резултата Вилијамсонове истраге бити велики изазов за међународну правду.
Монтгомери, који данас ради за амерички Национални јавни радио (НПР) у Сан Франциску, указује да је прича о трговини органима, која представља тек мали део злочина над цивилима након косовског рата, одвукла пажњу јавности од великог броја “обичних” случајева киднаповања, мучења и убистава у режији ОВК.
“Оно што је мотивисало нашу истрагу која ни до данас није закључена је судбина стотина људи који су нестали након уласка НАТО трупа и УН на Косово”, каже Монтгомери и истиче да представници међународне заједнице годинама игнорисали злочине ОВК, а да привођење злочинаца правди остаје изазов пуних 15 година након рата.