Мосад мислио другачије од Нетанијахуа
ТЕЛ АВИВ - Тврдња израелског премиејра Бењамина Нетанијахуа да је Иран годину дана далеко од атомске бомбе контрадикторна је проценама његових тајних служби, судећи по извештајима на основу докумената који су процурили у јавност.
Контраидикторност је откривена у комуникацијама између јужноафричких обавештајних служби и њихових глобалних партнера, укључујући Мосад и ЦИА, а које су доспеле до катарске новинске мреже Ал Џазира и британског " Гардијана".
Године 2012. Нетанијаху је рекао светским лидерима у УН да Иран може да направи нуклеарно оружје у року од године, приказивши скицу запаљене бомбе како би упозорио на узнапредовалу фазу развојних напора Техерана. Он је тада нагласио да ће, у случају да не буде заустављен до средине 2013, Ирану бити потребно " само неколико месеци или чак само неколико недеља" додатног обогаћивања уранијума да развије бомбу.
Међутим, неколико недеља након тог говора Мосад је разменио извештај с обавештајним службама Јужне Африке, у коме се закључује да Иран не "изводи активност неопходну да се произведе бомба", како је пренео "Гардијан". Такве разлике, навео је лист "истичу јаз између јавних тврдњи и реторике највиших израелских званичника и процена израелског војног и обавештајног естаблишмента".
Ови извештаји објављени су у политички осетљивом тренутку када се САД, Кина, Русија, Велика Британија, Француска и Немачка суочавају са роком до краја марта да постигну споразум с Ираном да ограничи свој нуклеарни програм у замену за економске санкције. Иран пориче да тежи атомској бомби, тврдећи да развија нуклеарни програм за добијање енергије. Један званичник израелске владе рекао је "Гардијану" да нема контрадикторности између Нетанијахуових изјава и извештаја јер оба тврде да Иран обогаћује уранијум да би развио оружје.
Докумети који су доспели до медија датирају од 2006. до 2014. године и састоје се углавном од комуникација између обавештајних служби Јужне Африке и других агенција широм света, као што је бриатнски МИ6, руска обавештајна служба и ЦИА.