Москва ЖЕЛИ ТРАМПА! Погледајте и зашто
Трка за Белу кућу увелико траје. Нема сумње да је једна од горућих тема актуелне кампање управо спољна политика — јачање позиције Америке у глобалној арени и њен однос према Русији. У трци за председника тренутно је шест кандидата — два из Демократске и четири из Републиканске странке.
"Спутњик" је анализирао какву ће политику водити и какав би евентуално спољнополитички курс према Русији заузели уколико би постали председници Америке.
УПОЗНАЈТЕ ОКЛОПНУ ЗВЕР: Путину представили Панишера - ново појачање руских специјалаца!(ВИДЕО)
Берни Сандерс
Претендент за кандидата за председника САД из Демократске странке Бернард Сандерс, социјалиста по опредељењу, позива на радикалне реформе у земљи — бесплатну здравствену заштиту и образовање по угледу на скандинавске земље. Што се тиче спољне политике, он сматра да би Америка требала да одигра активнију улогу у међународној арени, пре свега дипломатски, а не ратовима.
ОБАМА ПРЕД ОДЛУКОМ ЖИВОТА: Пружити руку Путину, или подржати саудијско-турски напад на Сирију
Овом демократи Русија није страна — 1988. године је као члан делегације из Берлингтона посетио Јарослављ ради промовисања пријатељства и јачања сарадње два града, а иронично говори да је и медени месец провео управо у Совјетском Савезу. У Јарослављу се такође састао и са активистима који су га потом посетили у његовом дому у Вермонту. Међутим, све га то није спречило да критикује Русију после референдума на Криму. Он је, такође, позвао и председника Барака Обаму да појача санкције Москви, истовремено указујући и на војно решавање „руског проблема“, уместо позива на дипломатију.
БЕЛА КУЋА ИЗНЕНАЂЕНА: Нетанијаху одбио позив Обаме
Спољна политика је за Сандерса периферно питање, јер је његова кампања усмерена против доминације Вол стрита и великих банака. Уколико постане председник, претпоставља се да ће се више фокусирати на домаће проблеме, а да ће се у спољној политици бавити само глобалним питањима.
Доналд Трамп
На неки начин, Трамп је јединствена појава у америчкој политици. Милијардер је успео да изгура кампању и, што је још битније, да је значајно промени. Њега етикетирају као прорусуког кандидата, што он, наравно, није. И док су се остали кандидати такмичили у томе ко ће имати јачу реторику против Русије,Трамп је имао веома избалансиран приступ. Није непозанто да је у више наврата позивао на нормализацију односа са Москвом, с обзиром да према њему дипломатија и поштовање треба да буду кључне тачке у везама између САД и Русије. Он је такође подржао руске ваздушне нападе у Сирији и противио се америчкој подршци Украјини.
НЕПРИЈАТЕЉСТВО СЕ НАСТАВЉА: Јужна Кореја уводи нове санкције Пјонгјангу
„Ако Русија жели да иде да се бори против ДАЕШ-а, треба је пустити“, рекао је он једном приликом.
Уколико Трамп победи на председничким изборима, постоји нада да ће бити настављен дијалог између Вашингтона и Москве, као и укидање санкција Русији. Трамп је такође једини кандидат који је би, у теорији, могао признати референдум на Криму, али би то значило и одређене уступке Москве.
ПАТРИЈАРХ КИРИЛ: Русија је данас главна снага која брани хришћанство у свету
Хилари Клинтон
Бивша америчка прва дама и државна секретарка Хилари Клинтон је вероватно најпознатији амерички председнички кандидат у Русији. Клинтонова је са шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом 2009. године на симболичан начин — притиском на дугме „ресетовање“, покренула процес побољшања односа двеју држава, што је значило могући нови почетак у односима након рата у Грузији 2008. Тренутно, њен однос према Москви је променљив и крајње недоследан.
ЈЕДИНА ЖЕЉА ХИЛАРИ КЛИНТОН: Председничка кампања за прву даму Америке
У октобру прошле године Клинтонова је изразила жељу за сарадњу са Русијом по питању Сирије, али је недељу дана касније од тога одустала. Говорила је да САД морају да се супротставе „руском насиљу“, посебно у Сирији, али је два месеца касније опет изразила да намерава сарадњу са Москвом око сиријске кризе.
ЦРНО НА БЕЛО: Мејлови Хилари Клинтон ОТКРИЛИ како су Американци рушили стране владе
Она је, такође, обећала и да Русија, уколико она постане председник, неће успети да поткопа вођство Америке. У овом тренутку, очигледно је да ће за разлику од Сандерса, Хилари много више пажње посветити спољној политици. Претпоставља се да ће Клинтонова следити пут актуелног председника Барака Обаме, укључујући и задржавање постојећих санкција против Русије, а можда чак и увођење нових мера.
Марко Рубио
Млади амерички сенатор са Флориде близак је Клинтоновој у неким аспектима, када је реч о спољној политици. Рубио је страствени неоконзервативац и поборник је агресивне употребе америчке силе широм света. Према његовој доктрини, Вашингтон би, као што је ДАЕШ-у, требало да се супротстави и Ирану, Кини и Русији.
ПАКАО КОЈИ ПОЧИЊЕ: Зашто је тачно морало да дође до напада на Ирак?
Залаже се и за распоређивање америчких војника у Сирији и Ираку, а обећао је и да ће источну Европу заштити од Русије, а југоисточну Азију од Кине.
Једно од поглавља његовог плана спољне политике посвећено је борби против Русије. Принципи његове доктрине су: вратити Крим Украјини, проширити санкције против Русије, подржати руске новинаре и дипломатски изоловати Москву. Рубио је током кампање веома често оштро говорио против Русије, називајући њеног председника „криминалцем“ или „разбојником“.
Доналд Трамп изјавио како је Хајди Клум ОФУЦАНА, а она му је ОВАКО одговорила! (ВИДЕО)
Тед Круз
Син кубанског имигранта и сенатор из Тексаса Тед Круз разликује се од осталих републиканских кандидата. Круз је најконзервативнији кандидат од када се Бери Голдвотер кандидовао за председника 1964. године.
ТРАМП ОБЕЋАО: Ако будем председник, нећу наређивати војсци да крши законе
Његов приступ је спој конзервативних привредних и социјалних питања са избалансираном спољном политиком. Круз је у више наврата описао инвазију на Ирак 2003. године као грешку, а што се тиче односа са Русијом, подржава традиционалне ставове републиканаца — означавајући Путина као „КГБ разбојника“ и залажући се за притиске на Москву због украјинског конфликта.
Према његовим речима, Путин је искористио слабост Обаме у глобалној арени. Круз је обећао да ће проширити Закон Магнитски, да ће наставити распоређивање система ваздушне одбране у источној Европи и започети снабдевање Европе гасом из шкриљаца.
Када је реч о Сирији, он је спреман за сарадњу са Путином, с обзиром да обојица деле прагматичан приступ председника Башара ел Асада.