МРАЧНЕ ТАЈНЕ СРПСКИХ ИЗЛЕТИШТА: Једно је било центар наци експеримената, друго нешто још страшније!
Када чујете какве све тајне крију ваша омиљена излетишта, питање је да ли ћете опет закорачити до њих!
Наша земља препуна је интересантних и узбудљивих локација, а свака од њих крије своју, јединствену причу. Ипак, нека од тих места годинама или вековима крију мрачне тајне до којих људска нога није успела да дође, а чак и ако јесте, стицајем чудних околности мистерија би остала заборављена.
КАЛЕМЕГДАН
Рониоци који се никада нису вратили
Постоји прича да је и сам Јосип Броз Тито, заинтересован за мистерију тврђаве, послао експедицију од петоро ронилаца да детаљно истраже дубине ових, водом испуњених, пролаза. Међутим, они усред велике дубине нису били у стању да било шта пронађу, а двојица ронилаца нестала су тражећи излаз из тунела.
Многим Београђанима ова стара утврда представља омиљено излетиште када време омогући излазак у природу. Међутим, мало ко зна какве се све тајне крију иза зидина Калемегдана, с обзиром на слабу истраженост. Посебно интригантне јесу тзв. лагуме - тајни пролази и подруми који је налазе испод тврђаве.
Претпоставља се да су Римљани били ти који су направили ове пролазе и пећине, али није позната њихова намена. Постоје различите легенде везане за њих - од приче како змај спава испод Калемегдана, преко тамница чији су затвореници умирали на неприродан начин, до легенде како једна пећина води до Куле Гардош.
Неке од лагума толико дубоко иду под земљу да су чак и пуне речном водом.
АВАЛА
За првомајске празнике врх ове планине привуче велики број посетилаца из различитих делова Србије. Авалски торањ пружа предиван погледа, а Споменик Незнаном јунаку и данас је веома интригантан. Мало људи зна шта се пре само једног века налазило на његовом месту...
НА ОВИМ МЕСТИМА ВИЂАЛИ СМО СВАШТА: Омиљене локације Београђана, али не за ОНО што мислите! (ФОТО)
Наиме, још за време Римског царства на врху Авале налазило се утврђење које су Срби касније назвали Жрнов, а такво име носила је и планина до доласка Турака. Током средњовековних ратова Жрнов је био изузетно важан за одбрану Београда па су стога Османлије и сковале назив "Хавала" (препрека) од којег и потиче данашње име.
Утврда састављена од малог и великог града срављена је са земљом 1934. године, по наредби тадашњег краља Југославије Александра Карађорђевића. Тачан мотив за рушење средњовековне тврђаве се не зна, осим чињенице да је на њеном месту сада Споменик Незнаном јунаку.
КОСМАЈ
Популарна планина међу Београђанима свакако јесте Космај, са својом нетакнутом природом која мало кога оставља равнодушним. Космај је био и седиште једног партизанског одреда, али је такође био и центар окултних експеримената нациста.
Један од најчувенијих команданата Хитлерове SS дивизије, Хајнрих Химлер, био је опседнут паранормалним и окултним делатностима. Он је тако по читавој Европи тражио старе реликвије и блага како би открио моћи недостижне обичном човеку.
ИМА НАЈДУЖУ УЛИЦУ У БЕОГРАДУ: Како је ово насеље добило име?
Тако је Химлер дошао и до ове планине, тражећи начин да, преко старих књига и рукописа, дође у контакт са Сатаном лично. Наводно, списи пронађени у Француској то су омогућавали, међутим крах немачке армије у последњим годинама рата присилио је Химлера на повлачење. Тако је он списе закопао управо на врху Космаја, сакривши их од других.
РТАЊ
Вероватно најинтригантније место у читавој Србији, ако се узму у обзир паранормална дешавања и мистерије. Према легенди, на врху планине налазио се дворац чаробњака који је бринуо благу непроцењиве вредности. Међутим, једног дана издигла се планина у облику пирамиде, заробивши чаробњака и његово благо унутар ње.
Управо пирамидални облик планине највише збуњује географе, с обзиром на то да линије и врх неодољиво подсећају на египатске грађевине. Када се узму у обзир и многе паранормалне појаве, јасно је да Ртањ крије велики број тајни које чекају да буду откривене.