Мумија која не спава - Розалија Ломбардо
Розалија Ломбардо имала је две године када је умрла од упале плућа 1920. године. Губитак мезимице сломио је срце њеном оцу који је очајан замолио локалног балзамера Алфреда Салафију да је мумифицира и сачува од пропадања како не би постала скелет.
"Успавана лепотица", како је овде зову, свакога дана помера очи, а нико већ деценијама није успео да открије узрок овог феномена. 2009. године, антрополог и кустос Капучин катакомби, Дарио Пјомбино Маскали раскринкао је мит о мумифицираној "успаваној лепотици".
"У питању је оптичка илузија услед светла које бочни прозори филтрирају, а чији се интензитет током дана мења", рекао је репортерима.
Пјомбино је разоткрио ову мистерију када су радници преместили ковчег са мумифицираним телом мале Розалије, услед чега се њено тело благо померило. Тада је по први пут могао да погледа у њене очи, јасније него икада.
"Њене очи нису потпуно заклопљене, и истина је да никада нису ни биле", изјавио је антрополог.
Такође, Пјомбино је успео да открије формулу по којој је тело девојчице савршено очувано. Наиме, када је балсамиста Салафија преминуо 1933. године, тајну балзамовања однео је у гроб, те деценијама нико није успео да прокљуви због чега је Розалијино тело тако добро очувано.
"Док је већина мумија сахрањених у катакомбама балзамовано од стране монаха, и у основи прилагођено сувом окружењу, Розалија је мумифицирана вештачки", рекла је новинарка која је истраживала овај случај.
Археолог Пјомбино је 2009. године успео да пронађе тајни рукопис у којем је Салафија навео све састојке које је користио за балзамовање тела девојчице. Неки од састојака су глицерин, формалин, цинк-сулфат и хлорид, као и алкохолни раствор и сона киселина. Искусном балзамисти попут Салафије довољно је било да састојке помеша у правим дозама, и убризга их у Розалијино тело. Мешавина је затим убила бактерије, и одржавала тело у беспрекорном стању.
Њено тело је толико добро сачувано да посматрач има утисак да она само спава и да ће се сваког тренутка пренути из сна.