НАЈБОЉИ У РЕГИОНУ: У српској полицији највише жена
У Србији тренутно жене чине 23 одсто запослених жена у полицији.
У српској полицији 23 одсто запослених су припаднице женског пола, што је највећи проценат у региону, али оне махом раде на административним пословима, речено је данас на конференцији "Жене у полицији - случај Западни Балкан".
На конференцији коју је организовала регионална мрежа организација цивилног друштва Поинтплус речено је и да жене у полицији немају једнаке шансе за напредак у каријери и да и даље постоје бројне предрасуде са којима се на послу свакодневно суочавају.
Проблеми жена у полицији
На скупу, који је организован на Међународни дан жена, речено је и да се жене запослене у полицији суочавају са проблемима у смештају, са униформама, заштитном опремом и наоружањем, ограничене могућностима за усавршавањем..
Панел дискусија је заједницка иницијатива регионалне мреже организација цивилног друштва Поинтплус, чији рад подржава ЕУ кроз регионални програм "Подстицање цивилног друштва".
Мрежу чине Београдски центар за безбедносну политику, Аналитика из Скопља, Центар за сигурносне студије из Сарајева, Институт Алтернатива из Подгорице, Институт за демократију и медијацију из Тиране и Косовски центар за безбедносне студије из Приштине.
Европски стандард заступљености жена у полицији је око 30 процената, а према доступним информацијама у Србији тренутно жене чине 23 одсто запослених, у Македонији 18, Босни и Херцеговини 13, Албанији 10 и Црној Гори девет одсто, навели су учесници конференције.
Велики проблем представља и чињеница да су жене у полицијама широм региона мање заступљене на руководећим позицијама и оперативним и пословима униформисане полиције.
Истраживачица Београдског центра за безбедносну политику Аурелија Ђан рекла је да, иако је женама формално пружена могућност да се школују за полицијски позив и обављају ову врсту посла, њима још тешко да буду равноправне са својим колегама јер у полицији постоји подела на "мушке и женске послове".
Она је навела да од 2000. године у Србији постоји перманентан раст броја жена у полицији, али да је нужна кампања подизања свести јавности.
- Тренутно у полицији мушкарци углавном обављају дужности које су у вези са високим нивоом физичке и психичке издржљивости, као и са применом средстава принуде и радом у специјалним јединицама. Са друге стране, женама се додељују административни, правни, финансијски и аналитички послови - рекла је Ђан.