НАЈПЛАЋЕНИЈИ ПОСАО У СРБИЈИ И СВЕТУ: Можете зарадити колико сте до сада само сањали!
Уколико желите да на ваш рачун месечно леже 10.000 долара, онда је овај посао баш за вас. Компанија Фејсбук једна је од оних које траже баш такве стручњаке.
Истраживање које је ове године спроведено у САД показало је да је занимање дата сциентист најпожељније. Није ни чудо када видите колика плата вас очекује - 116.000 долара на годишњем нивоу. А то је просек. Бранко Кова, један од оснивача удружења "Дата сциенце Србија", признаје да је то занимање тешко описати. Оно што је занимљиво јесте да ови стручњаци врло лако могу да раде и за компанију Марка Закерберга.
ЗАКЕРБЕРГ ШОКИРАО ЈАВНОСТ! Три ДЕТАЉА на овој слици изазвала су праву ПАРАНОЈУ на мрежи! (ФОТО)
- Међу запосленима у овој бранши има највише програмера и математичара, али и машинаца, психолога, електротехничара, биолога, геодета, финансијских стручњака, лингвиста... Уз помоћ података, математике и програмирања се одређује расположење људи на друштвеним мрежама, одобравају банкарски кредити, планирају маркетиншке кампање, раде генетска истраживања, конструишу интелигентни роботи и предвиђају резултати избора. Све ово се данас назива Дата Сциенце. Такође, Дата Сциенце је и када вас Фејсбук препозна на слици или када вам Амазон препоручи нову књигу за куповину - рекао је Бранко.
Имате Facebook Messenger? ОДМАХ престаните да шаљете ове ствари, иначе...
Међутим, уколико бисте желели да упишете овај смер на неком факултету у Србији, нећете га пронаћи.
- Факултет за дата сциенце не постоји још увек, барем не код нас. Овој области се колико-толико може прићи студирањем на Електротехничком, Математичком факултету или ФОН-у, али то је све - наводи он.
Као што не постоји факултет за дата сциенце, тако не постоји ни српски назив за ово занимање. Некада је то инжењер, некада аналитичар, али једнозначног назива нема. У Хрватској је "дата сциентист" преведен као "податковни знанственик".
СКАНДАЛ У APPLE-U! Овај човек тврди да је он направио Ајфон - ТРАЖИ огромну одштету! (ВИДЕО)
- Дата Сциенце је прилично широк појам који подразумева различите вештине и знања. Данас је модерно бити дата сциентист, али тешко да постоји адекватан превод на наш језик - рекао је он.
На Западу, плате у овој области су одличне, често веће од плата у остатку ИТ струке.
- Потражња за овим послом у САД и Европи је огромна и постоји озбиљан дефицит стручњака. У Србији ситуација није тако сјајна - број послова је и даље мали у односу на "класично" програмирање, а плате доста варирају. Међутим, дата сциенце у Србији је тек у повоју и верујем да ће се ситуација у наредним годинама значајно променити -наводи саговорник листа.
ФЕЈСБУК ОПЕТ ИЗНЕНАЂУЈЕ! Ако волите да објављујете ФОТКЕ - ово је права ствар за вас! (ФОТО)
У шали се каже како је то особа која боље зна статистику него било који програмер и особа која боље програмира него било који статистичар.
- Овај опис није далеко од истине. Дата сциентист мора да има добра знања из обе наведене области - добро програмерско знање, математичких алгоритама, вероватноће и статистике. Због тога је “природно” што се овим послом баве махом софтверски инжењери и математичари - закључује Бранко Ковач.
СИГУРНО ИХ СВАКИ ДАН СРЕЋЕТЕ: Ово је 15 најиритантнијих типова људи на Фејсбуку