НАПОКОН ОТКРИВЕНО: Да ли је чаша полупуна или полупразна? (ВИДЕО)
Како се не бисте више расправљали са другима о овој дилеми, треба ово да знате.
Оптимисти ће рећи да је чаша полу пуна, док ће песимисти тврдити да је полу празна, што већ одавно знамо. Постоји и трећа групација људи који тврде да је у потпуности пуна јер је унутра ваздух. Док постоје и они који ће вас подсетити да у њој има атома који заузимају 99,99 одсто празан простор, што значи да је чаша ништа. Узевши све ово у обзир, да ли је научници могу да објасне вашу емотивну перспективу и посматрање живота? Испоставило се да то није у нашој контроли.
Истраживачи су показали да особе са предугим алелама (алеле су исти гени различитих облика) код одређених гена који контролишу серотонин (хормон задовољства) ће се чешће фкоусирати на позитивну слике, у поређењу са онима који имају кратке алеле на истим генима - који ће се фокусирати на негативне слике, као што је када неко бива опљачкан.
Варијације на гену рецептору окситоцина (хормона љубави и среће) исто могу да утичу на перспективу живота. Тако да постоје разлике у саставу гена код оптимиста и песимиста. Тако да се чини да је генетски предодређено да ли ћете бити позитивни или негативни.
Оптимисти се после операције бајпаса брже опорављају, а показују и већи друштвено-економски успех, као и бољи су у школи. Међутим, исто тако умеју и да прецене своје могућности, као и да потцене неки ризик.
Реалисти, са друге стране, имају много реалистичнију перспективу света, опрезнији су када планирају будућност, а чак се дешава и да живе дуже. Истраживање које је трајало 20 година је показало да су песимисти опрезнији када су у питању њихове финансије и здравље, те да избегавају ризична понашања као што су пушење и претерано конзумирање алкохола, што им буквално омогућава да се буквално последњи смеју, после оптимиста.
Међутим, генетски смо сви сколни ка оптимизму, што је пронађено код 80 одсто људи. Сви чешће предвиђамо да ће се догодити лепе и позитивне ствари, чиме потцењујемо могућност негативних дешавања у будућности. Чак и када су сви младенци сигурни да се неће развести, имамо чак 40 одсто разведених бракова. Наш мозак је такав да покушава да се фокусира на позитивне ствари и да негативне игнорише.
Научници који су направили овај анимирани снимак саветују вас да не размишљате много о томе да ли је чаша полу празна или полу пуна, већ да попијете ту воду већ једном. А можете и да погледате видео како бисте чули и видели још додатних и корисних информација.
Уколико вам је ово било интересантно, погледајте снимак после којег више никада нећете оставити укључену или непокривену камерицу лаптопа или компјутера (више о томе на ОВОМ линку)