НАПОКОН: Железара се препорађа после 36 година стагнације
Металски сектор у Србији, поново се диже на ноге након 36 година стагнације. Носећи стуб је Железара Смедерево, преноси Национална пословна ревија.
У овом сектору ради око 130.000 радника, а свој економски и технолошки максимум достигао 1980. године, а затим је ушао у фазу стагнације и пада производње. Железара Смедерево, која је у најбоље време, између седамдесетих и осамдесетих година, производила око два милиона тона челика годишње, носећи је стуб ове индустрије, слажу се економисти и позитивно оцењују потписивање уговора са кинеским Хестилом.
Кинески партнер доноси нову технологију
Директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић сматра да је то веома добро решење.
ДЕЛЕГАЦИЈА ММФ СТИЖЕ У СРБИЈУ: Ево шта ће бити кључна питања ове посете
- Кинески партнер ће у Смедерево донети нову технологију, организацију, па и филозофију рада. То је огромна светска компанија која ће за челик из Смедерева обезбедити тржиште, а то је најважније. Искрено се надам да ће инвестирати и у друге производне линије, на пример за галванизацију, што би онда омогућило продају челика из смедерева крагујевачком Фијату - навео је Ковачевић, пише у новом броју Националне пословне ревије, чији су оснивачи Привредна комора Србије и Економски институт.
Како је казао, то је добро за укупне привредне прилике у Србији. Професор Универзитета у Лувену и економски саветник у Влади Србије Владимир Круљ такође указује на огроман значај продаје Железаре.
Како је пропала Железара
Суноврат српске црне металургије почео је 1985. године. Следе санкције, неефикасна приватизација и реорганизација (реструктурирање), технолошка застарелост, преурањена либерализација, високо учешће сиве економије, нестабилност валуте чији је курс првенствено окренут задовољавању увозника, оптерећење дуговима, па и изостанак страних инвестиција.
Основни проблеми и ограничења пословања су, пре свега, општа неликвидност и изузетно висока задуженост предузећа. Инострана и домаћа тражња су смањене, а трошкови пословања високи.
- Приватизација Железаре Смедерево у економском смислу је изузетно значајна са више аспеката. На овај начин у Србију долази један од највећих светских произвођача челика, који ће обезбедити да челичана ради максималним капацитетом већим од два милиона тона годишње. То ће имати веома позитиван утицај на раст бруто домаћег производа, али и на раст извоза - рекао је Круљ.
КИЛО ТРЕШАЊА НА ПИЈАЦАМА У СРБИЈИ 300 ДИНАРА: Ево зашто су цене тог воћа папрене
Очување 5.000 радних места
У најбоља времена Железара је учествовала у укупном извозу Србије са чак 13 одсто. Долазак стратешког партнера значи очување више од 5.000 радних места у Железари, као и несметано пословање фирми које сарађују с њом, истичу економисти.
ВОЗАЧИ, ОВО ЈЕ МОГУЋЕ У СРБИЈИ: Можете да возите ЖУТОМ ТРАКОМ, а да вам полиција не пише казну
Професор економије Мирослав Прокопијевић каже да ово решење има велики значај јер запослени задржавају радна места, остају кооперанти у послу, а штеди се скоро 100 милиона евра буџетских средстава годишње. Правно - економски консултант Милан Париводић наглашава значај продаје Железаре Смедерево за целу привреду, а посебно за Смедерево.
- Надам се да ће кинески власник умети да направи профитабилно предузеће инвестирајући у програме производње лимова за ауто -индустрију и друге индустрије којима су потребни производи Железаре - навео је Париводић.