ПОМАК У БРИСЕЛСКИМ ПРЕГОВОРИМА: Приближни ставови у телекомуникацијама
Потпредседник Владе Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је данас да је у разговорима о Косову у Бриселу у области телекомуникација остварен помак и да Косову не може без сагласности Србије бити додељен међународни троцифрени број.
Љајић је рекао да је остварен помак, сходно потписаном споразуму у тој области, после скоро две године године натезања, јер је Приштина увек излазила са новим захтевима, а да су овога пута приближени ставови.
Једино државе чланице УН могу да имају међународни троцифрени број, а пошто Косово није чланица УН, тај број може да добије само преко Србије, рекао је Љајић на ТВ Пинк.
"Телеком" добија лиценцу за своје 23 мобилне базне станице на Косову и за фиксну телефонију на територији целог Косова, објаснио је Љајић.
Позивни бројеви из градова са Косова према централној Србији неће се третирати као међународни, већ као локални, а када Косово заврши дигитализацију, један мултиплекс биће намењен за канале за емитовање програма на српском језику, најавио је Љајић.
Он је рекао да је задовољан у области телекомуникација, али да, како је истакао, нема комплетног договора, уколико се не постигне сагласност и о другим питањима.
Заједница српских општина је од темељне важности
Љајић је нагласио да је темељ, што се тиче српске заједнице и Бриселског споразума, Заједница српских општина и да је то, иако су компромиси могући, од темељне важности за опстанак српске и неалбанске заједнице на Косову.
Љајић је најавио да ће се истрајати да договор који се постигне буде у складу са Бриселским споразумом и да "постоје црвене линије испод којих сасвим сигурно нећемо ићи".
Он је рекао да ЕУ и Немачка, као најважнији фактор у ЕУ, очекује договор у дијалогу Београда и Приштине и да је тај притисак избалансиран и пођеднако распоређен на обе стране.
Љајић је оценио да је посета премијера Александра Вучића Сребреници од суштинске важности и да ће у великој мери допринети да се процес помирења помери са мртве тачке.
На питање о могућности да Британија и Русија повуку резолуције о Сребреници, Љајић је одговорио "то не зависи од нас", да ће се видети однос у Савету безбедности, али да је, што год се догоди, потребно градити најбоље односе са суседима.