Настанак плишаног меде
И деци и одраслима, једна од омиљених играчка, плишани меда, има занимљиву причу како је настао.
У Мисисипију је у новембру 1902. године, организован лов на медведе. У овом догађају је учествовао и тадашњи председник Сједињених Америчких Држава, Теодор Теди Рузвелт.
Како није баш био вешт са пушком, једино је он остао без улова. Да би спречили да председник једини остане без плена, ловци су ухватили и везали за дрво младунче црног медведа. Међутим, када је видео то беспомоћно младунче, Рузвелт није желео да пуца.
Након тог догађаја, Рузвелта су исмејали карикатуром у Вашингтон Посту, 16. новембра 1902. Карикатура је постала веома популарна, све више карактуриста је цртало, а изглед меде се мењао. Постао је мањи и слађи.
Руски имигрант, јеврејског порекла, Морис Мичтом, дошао је на идеју да направи плишану играчку медведа коју је држао у излогу своје продавнице. Након што је добио дозволу за коришћење имена, лично од Рузвелта, назвао је Тедијев меда (Teddy's беар)
У исто време у Немачкој, компанија Штајф (Steiff) такође почиње да производи плишане меде, без знања за догађаје у Америци. И дан данас је неразјашњено који произвођач је направио првог плишаног меду, али је интернационални назив "Teddy беар" остао.
Пет година од настанка карикатуре, плишане меде преплављују тржиште и постају најпродаванија играчка на свету.
Данас, годишња вредност продатих плишаних играчака у целом свету износи 1.5 милијарди долара.
(zanimljiveinformacije.com)