Наставак семинара о лечењу трудница са канцером
БЕОГРАД- Регионални скуп "Канцер и хумана репродукција", посвећен лечењу трудница са малигним болестима, биће настављен данас на тему "Канцер и фертилитет".
Као предавачи су најављени чланови Радне групе Европског удружења за очување фертилитета код жена у трудноћи, који спадају међу врхунске стручњаке из ове области.
Лекари се све чешће сусрећу са трудницама које имају малигне болести, нарочито међу женама које одлажу материнство, а проблем је што је опште знање о дијагностичком и терапијском приступу оскудно и недовољно, оцењено је на јучерашњој сесији.
Почетак рада на стандардизованим протоколима за овакве пацијенткиње је главни циљ овог дводневног регионалног скупа, на коме гостује осам предавача из најпознатијих европских центара за онкологију. "Још немамо препоруке, водиче, протоколе, због тога је свака ситуација у пракси медицинска и животна прича за себе", рекла је јуче на отварању семинара проф. др Весна Кесић, гинеколог онколог у Клиници за гинекологију и акушерство Клиничког центра Србије, која је и председница Европског удружења за гинеколошку онкологију.
Истичући да је област канцера и хумане репродукције "посебно деликатна и захтева научно, на чињеницама базирано знање о ризицима удруженим са лечењем", она је рекла да ће скуп бити прилика да стручњаци више различитих специјалности дефинишу ставове у терапији трудница које болују од канцера и младих жена које имају канцер, а желе да очувају фертилитет. Одложено рађање је постало друштвени проблем у већини европских земаља, укључујући и Србију, рекла је др Кесић и навела податак да је 1970. више од 60 одсто жена у развијеним земљама имало први порођај пре 25. године живота, док статистике у последње четири деценије показују да просечна старост трудница расте.
У Европи се, према најновијим проценама, сваке године региструје око 4.000 жена код којих су повезани канцер, фертилитет и трудноћа, рекла је др Кесић и подсетила да малигне болести, по правилу, настају у старијем животном добу. "Малигне болести у трудноћи компликују поступак и са лечењем канцера и са вођењем трудноће", рекла је др Кесић. Помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја др Никола Танић подсетио је да је семинар део пројекта "Канцер и трудноћа", који је започет 2011. уз помоћ овог министарства и траје до 2015. године. "Највећи број чланова пројекта ради на Клиници за гинекологију и акушерство КЦС, али је тим мултидисциплинаран и поносни смо на наше резултате, међу којима је и оснивање Конзилијума за канцер и хуману репродукцију и Саветовалишта за психо-онкологију", изјавио је директор клинике проф. др Александар Стефановић.
О терапији трофобластних болести, које обухватају различите врсте канцера који настају из трудноће, јуче су на семинару говорили предавачи из Француске, Холандије и Велике Британије - проф. др Франсоа Голфије, проф. др Леон Масугер и проф. др Мајкл Секл, који су чланови управе Европске организације за лечење трофобластних болести.