НЕ КРИВИТЕ МЕТАБОЛИЗАМ: Болест је честа а НЕПОЗНАТА - симптоми су ГРЧЕВИ у стомаку и ЗАТВОР
Која је то болест уопште и како се лечи?
Британски научник др Нејл Пејнтер из лондонске болнице Манор Хаус у часопису "Медицина у Енглеској" објавио је студију која објашњава дивертикулитис као болест коју изазива исхрана сиромашна биљним влакнима. Она се манифестује у облику бола у стомаку и грчева, обично у доњем левом делу стомака, а понекад је пропраћен аи високом температуром и крвавом столицом.
Он је у студију укључио око 70 особа болесних од дивертикулитиса и ставио их на дијету која се састојала од интегралног хлеба, житарица богатих мекињама и обиља воћа и поврћа. Ова дијета богата биљним влакнима успела је у потпуности излечити или битно смањити симптоме болести код 89 одсто испитаника.
Превентивна биљна влакна која могу лечити ову болест
Данас лекари знају да је исхрана богата биљним влакнима прави пут према излечењу. Наши су преци јели много хране богате биљним влакнима и стога се наше дебело црево развило у складу са тиме. Знамо да се, у недостатку хране богате биљним влакнима, тамо доле почињу догађати чудне ствари.
Храна кроз дебело црево пролази спорије, због чега долази до затворености, а на зидовима дебелог црева појављују се мали џепови познати као дивертикула. Понекад се те дивертикула пуне остацима пробављене хране, најчешће семенкама.
Ако се због тога дивертикула упали и отекне, то изазива бол и друге симптоме дивертикулитиса. Више од половине особа старијих од 60 година имају дивертикула, али оне нису упаљене и не изазивају бол, али се код приближно 10 одсто припадника те старосне групе упала јавља и изазива дивертикулитис.
А ако већ имате дивертилулитис, требали би избегавати храну у којој има ситних, непробављивих семенки, као што су мак, сусам, малине и јагоде, намирнице које се могу задржати у дивертикул и погоршати стање.
Природни лекови за лечење дивертикулитиса
Лан
Немачки стручњаци су се такође бавили дивертикулитисом, а решење налазе у лану. Довољне су једна до три кашике уситњеног ланеног семена два до три пута дневно, уз велике количине воде.
Пшеница
Др Пејнтер, чија је студија показала да исхрана богата биљним влакнима може лечити дивертикулитис, утврдио је да пшеничне мекиње садрже пет пута више биљних влакана од интегралног хлеба, што их чини најомиљенијим извором биљних влакана код љубитеља ове хране.
Он у том заговарању пшеничних мекиња није усамљен. Гастро-ентеролог др В. Грант Томсон, професор Универзитета Отава, тврди да су"мекиње најсигурнија, најјефтинија и физиолошки најефикаснија метода за лечење и превенцију затворености".
Камилица
Британски травар Дејвид Хофман, аутор књиге Приручник за лековито биље, предлаже пијуцкање чаја од камилице током целог дана. Он тврди како је та лековита биљка посебно вредна у лечењу дивертикулитиса, па тако својим противупалним дејством смирује цео дигестивни систем.
Чај припремите од 2 кашичице осушене камилице на једну шољицу прокључале воде, а после пет минута од спремања крените да пијете.
Такође јавности веома непозната болест, а манифестује се ОБИЛНИМ КРВАРЕЊЕМ после секса - о којој болести је реч сазнајте на линку ОВДЕ.