НЕ ПАДА ЈОЈ НА ПАМЕТ ДА МЕЊА ПОЛИТИКУ: Меркелова би да Немачка има већи утицај у свету
Немачка канцеларка Ангела Меркел одбија да се повуче под све већим притиском избегличке кризе и поручује да Немачка треба да игра већу улогу на светској сцени.
- Немачка би требало да преузме већу улогу на светској политичкој сцени - нагласила је Меркелова на страначком скупу Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) у Вилтиху уочи регионалних избора у три немачке савезне државе следеће недеље.
Избори који се одржавају 13. марта биће велики тест популарности саме Меркелове и њене мигрантске политике у земљи која је прошле године примила више од милион избеглица.
Одбијајући да под притиском промени политику према избегличкој кризи, Меркелова је на страначком скупу нагласила да Немачка мора да прошири свој утицај у свету.
ПРЕДЛОГ МЕРКЕЛОВЕ: Успоставити зону забрањеног лета у Сирији
- Не би требало да ширимо свој утицај само путем извоза. Морамо да преузмемо више одговорности за оно што се дешава ван европских граница, широм света. То значи више хуманитарне помоћи, да већи ангажман у заштити климе, фер трговину и много више од онога што би се догађало у једном затвореном друштву - додала је Меркелова.
Апел Меркелове за снажнији ангажман Немачке у свету показује растуће поверење у Немачку на светској сцени како та земља излази из сенке своје нацистичке прошлости, коментар је Ројтерса. Ипак, то је и канцеларкин одговор онима у Немачкој који је притискају да промени политику према мигрантској кризи.
Снажнији ангажман није потпуна новост
Снажнији немачки ангажман на светској политичкој сцени није потпуна новост. Након посредовања у сукобу између Русије и Украјине, Берлин је реаговао на терористички напад у Паризу одлуком о слању најмање 1.200 својих војника у Сирију како би помогли Француској у борби против терориста ИД, што је највећа немачка војна мисија у иностранству.
НЕМАЧКИ СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: За мигранте НЕМА ПОСЛА, ни КРОВА НАД ГЛАВОМ!
Немачка под водством Ангеле Меркел полако постаје водећа европска сила јер је слабији ангажман САД-а у неким глобалним кризама оставио празнину и то место полако заузима Немачка, Велика Британија се постепено дистанцира у сусрет референдуму о чланству у ЕУ, а Француска је заузета сопственим проблемима.