НЕИСЦРПАН ИЗВОР ЕНЕРГИЈЕ ЗА ЦЕЛУ ПЛАНЕТУ?! Кинези у реактору постигли температуру три пута вишу од Сунчеве
Тим је успео да одржи температуру од 50 милиона степени Целзијуса и то на 102 секунде, што је рекорд који би једног дана могао да нуклеарну фузију учини широко доступним извором енергије.
Иначе, Немци су прошле недеље користили 2 мегавата микроталасног зрачења како би загрејали водоник на 80 милиона степени Целзијуса на током четвртине једне секунде.
Фузија функционише тако што се користе две врсте атома водоника – деутеријум и трицијум – који се убацују у реакторски суд. Научници затим додају енергију која одваја електроне од језгара атома и тако настаје јонска плазма, која отпушта огромне количине енергије.
Када би та техника била усавршена, пружила би неисцрпан извор енергије за целу планету. Кинески експеримент спроведен је прошле недеље на магнетном фузионом реактору Института за физику у Хефеју, преноси б92.
Назван Експерименталним наредним суперпроводљивим токамаком (ЕАСТ), овај реактор загрејао је водоник на око 50 милиона Келвина (49,999 милиона степени Целзијуса). Поређења ради, Сунце генерише температуру од око 15 милиона Келвина.
Базиран на дизајну који су направили совјетски научници
Иако су немачки истраживачи успели да добију још вишу температуру, Кинези су успели да је одрже много дуже. ЕАСТ је базиран на дизајну токамака који су направили совјетски научници педесетих и сматра се врло сложеним уређајем.
Састоји се од шупље металне коморе у облику ђеврека и уврнутог у "осмицу". Гориво се загрева до температура које превазилазе 150 милиона Целзијуса стварајући врелу плазму. Снажно магнетно поље користи се како плазма не би додиривала зидове уређаја.
Водоник у тако врелом стању је тешко контролисати, па је већина токамак уређаја успела да постигне високе температуре у трајању дужем од пола минута.
Кинези су решили низ инжењерских препрека и желели су да одрже температуру од 100 Келвина око 17 минута, али се овај њихов подухват сматра великим успехом. Када фузија буде шире доступна, могла би да замени фосилна горива и конвенционалне нуклеарне фисионе реакторе.