Немачка: Азиланте смештају у бараке концентрационог логора
План града Шверте да азиланте, услед недостатка смештајног простора, смести у некадашње бараке есесоваца изазвао је полемику у немачкој јавности.
У Швертеу су смислили да 21 особу која чека азил сместе у бараке за које се сматра да су у њима боравили есесовци који су радили као стражари у некадашњем концентрационом логору Бухенвалд.
Велики прилив странаца који траже уточиште у Немачкој стоји насупрот мањку капацитета у овој земљи, будући да број оних који азил траже расте из године у годину. Градске власти Швертеа су потражиле алтернативно решење, али је оно постало предмет оптужби и критика.
"Ово место није нормално, место на коме су људи били изложени репресији, експлоатацији и насиљу", рекла је Кристина Глаунинг, директор Документационог центра за нацистички принудни рад.
Историја Бухенвалда је осветљена великим бројем историјских извора и остале документарне грађе. У Швартеу се налазила испостава великог концентрационог логора Бухенвалд у коме је убијено преко 50.000 затвореника. Многи од њих били су принуђени на тежак рад од којег су у великом броју и страдали. У Швартеу је било заточено 700 Пољака који су коришћени као радна снага у оближњем железничком постројењу.
У локалној самоуправи бране своју одлуку аргументом да у баракама нису боравили затвореници, као и да су, у послератној историји, у њима биле просторије ратних инвалида, као и уметнички атеље.
Употреба негдашњих нацистичких објеката није ретка у Немачкој, будући да су саградили пуно тога. Олимпијски стадион у Берлину, који је Хитлер саградио за ОИ 1936. најпознатији је пример. Осим што је дом ФК Херта, стадион је место на коме се одржавају и концерти.
У згради нацистичког министарства ваздухопловства, подигнутој за Хермана Геринга, прошле године одржана је конференција министара финансија земаља чланица Европске уније.
Ипак, концентрациони логори, као и места директно повезана са Хитлером, попут његовог бункера, углавном се избегавају.