Немачки посланик: Србија не може да посредује између ЕУ и Русије
Посланик Бундестага и специјални представник Владе Немачке за председавање ОЕБС-ом 2016. године Гернот Ерлер поручио је данас да неутрална посредничка улога Србије између ЕУ и Русије није могућа.
"Србија је на путу у ЕУ и у то спада и постепена примена заједничке спољне и безбедносне политике", рекао је немачки званичник на конференцији "Београдски дијалози".
ЕУ од Београда очекује постепену примену заједничке спољне и безбедносне политике, као и приврженост вредностима Уније, у шта, како је додао, спада поштовање међународног права, примена договора, као и поштовање територијалног интегритета земаља.
Ерлер је уверен да "ту нема простора за неутралну позицију, већ само за јасно опредељење":
"Уколико би се Србија одлучила против тих заједничких вредности, она би свакако допринела јачању оних политичких снага у Европи које желе да успоре динамику европске интеграције", рекао је Ерлер.
Похвале за реформе и преговоре са Приштином
Поштовање за историју српско-руских односа
Указујући да Србија, уз то, председава ове године ОЕБС-у, Ерлер је рекао да су познате историјске и културне везе које Београд има са Москвом.
Он је поручио да нико те везе не критикује, нити доводи у питање, већ их сматра шансом када је реч о успостављању поверења у раду ОЕБС.
Ерлер је казао да је унутрашњополитичка агенда Србије импресивна и да иза реформских корака у многим областима стоји пуно посла, ангажовања и храброст за непопуларна решења.
"То су све реформе које је Србија требало одавно да уради, и које су потребне Србији да буде модерна и конкурентна држава, а не само за чланство у ЕУ", објаснио је он додајући да би желео да види веће укључење опозиције у реформске процесе.
Када је реч о односу са Приштином, он је нагласио да је свака добра вест у дијалогу Београда и Приштине важна, те оценио да је премијер Вучић из Брисела донео једну позитивну вест из области правосуђа
"Те вести су битне, посебно када је реч о Поглављу 35, које представља отварање врата свих области приступних преговора. Дијалог је и за Европу од великог политичког значаја", нагласио је Ерлер додајући да у ЕУ постоји консензус у вези ширења на западни Балкан.