НЕОПХОДНА ЕДУКАЦИЈА: Низак ниво информатичке безбедности у Србији!
У Србији тренутно има око 2,85 милиона корисника Интернета, од којих 1,6 милиона тргује преко ове глобалне мреже, али је општи ниво свести о безбедносним претњама и њиховим тешким последицама по живот и пословање врло низак, оцењено је на панел дискусији под називом "Интернет безбедност 3 у 1".
Србија је ове године по други пут део "Европског месеца сајбер безбедности", који током октобра спроводи Агенција Европске Уније за безбедност мрежа и података (ЕНИСА) и тим поводом, Регистар националног интернет домена Србије (РНИДС) организовао је јуче панел дискусију у Музеју науке и технике.
Координаторка словеначког националног програма едукације "Сигурни на Интернету" при АРНЕС СИ-ЦЕРТ-у Јасмина Мешић представила је њихову Националну стратегију за сајбер безбедност, као и примере и изазове са којима се сусрећу у свакодневном раду.
Према најновијим истраживањима, у Србији тренутно има 2,85 милиона корисника Интернета, од којих 1,6 милиона купује и продаје преко ове глобалне мреже. Занимљив је податак да свега једна трећина интернет корисника из Србије свој онлајн садржај чува на серверима који су у нашој земљи.
Други блок панел дискусије обележила је тема о безбедности појединачних корисника на Интернету и изазовима које пред нас постављају друштвене мреже. "Нови медији нису небезбедни сами по себи. Небезбедно је наше понашање на њима, најчешће условљено мањком знања о правилном и безбедном понашању (посебно деце и младих), зато је едукација и превенција кључна ствар када су млади и Интернет у питању", објаснила је психолог и предавач на Факултету за медије и комуникације Николина Љепава.
Овој области се код нас не поклања довољна пажња, а општи ниво свести о безбедносним претњама и њиховим тешким последицама по живот и пословање врло је низак у Србији, закључак је панел дискусије "Интернет безбедност 3 у 1".
Осим одељења за високо-технолошки криминал у МУП, које се бави истрагама сајбер кривичних дела, у Србији још нема институције која би системски радила на побољшању информатичке безбедности. Основни оквир за функционисање такве институције требало би да обезбеди нови Закон о информатичкој безбедности, на коме ради Министарство туризма, трговине и телекомуникација, наведено је у саопштењу РНИДС-а.
Погледајте још и :
4 једноставна корака да заувек избришете податке са Андроид телефона
ТРЕБА ЛИ БАКШИШ: Терминатор постао конобар!
НЕМА ВИШЕ РЕВОЛВЕРАШКИХ ОБРАЧУНА: Yardarm сензор прати понашање полицијског оружја