ХИТНА ЕВАКУАЦИЈА ИЗ ОПКОЉЕНОГ СИРИЈСКОГ ГРАДА: 400 особа мора бити збринуто, људи умиру од глади!
Потребна им је и медицинска помоћ.
Око 400 људи мора хитно да буде евакуисано из опкољеног сиријског града Мадаја да би им се указала медицинска помоћ, саопштили су у Њујорку амбасадори Шпаније и Новог Зеланда.
Амбасадор Новог Зеланда Џерард ван Боемен је изјавио да је још ноћас неопходна неодложна евакуација и да ти људи траже дозволу владе Сирије да то буде спроведено, пренела је агенција АФП. Савет безбедности УН је иза затворених врата расправљао о хуманитарној кризи у Сирији после допремања помоћи Мадаји и друга два села Фуи и Кафраји.
Ван Боемен је рекао да је седница одржана на захтев Новог Зеланда и Шпаније после извештаја да људи у Мадаји умиру од глади, навео је Ројтерс.
Сиријски изасланик у УН одбацио је наводе да цивили умиру од глади у опкољеном сиријском граду Мадаји, наводећи да су ти извештаји измишљени. Сиријски амбасадор Башар Џафари је рекао то изјавио пошто су у Мадају стигла 44 камиона помоћи у храни, лековима и ћебади.
Организација Лекари без граница је недавно саопштила да је у Мадаји 28 људи умрло од глади од 1. децембра прошле године, подсетио је АФП.
- У Мадаји, заправо, нема гладовања - рекао је Џафари новинарима у седишту УН у Њујорку.
Хуманитарни конвој стигао је јуче у опкољени сиријски град Мадају, у којем на хиљаде људи већ месецима није примило никакву помоћ.
Најмање 40 људи умрло од глади
Координатор за хуманитарну помоћ у Сирији Јакуб Ел Хило, који у Мадаји надгледа дистрибуцију помоћи, рекао је да су до њега дошле информације да је најмање 40 људи умрло од глади, али да за то нема потврду.
Неки су јели лишће и траву
Мадаја, која је у близини границе са Либаном, од почетка јула је опкољена владиним снагама, пренеле су агенције. Медији наводе да су породице приморане да једу лишће и траву, а пиринач се продаје у грамима јер килограм кошта око 230 евра. Глад у Мадаји додатно погоршава чињеница да се налази на 1.300 метара надморске висине.
- Видели смо сопственим очима изузетно неухрањену децу. Сигуран сам да има неухрањених и старијих људи. Тачно је то да су неухрањени, тако да постоји гладовање, а таква ситуација је, верујем, и у Фуи и Кефраји - рекао је Хило за Ројтерс.
Фуа и Кефраја су два већински шиитска села у Сирији коју у опсади држе побуњеничке снаге. Мештани тих села су такође добили помоћ.
Хуманитарне организације су упозоравале да је ситуација у Мадаји, селу који се налази на само 25 километара од Дамаска, веома тешка. Скоро 4,5 милиона људи у Сирији живи у областима до којих се тешко долази, а њих 400.000 у 15 опкољених места.