НЕПАЛ НИЈЕ САМ: Након разорног земљотреса државе и међународне организације хитају у помоћ (ФОТО)
КАТМАНДУ - Државе света и међународне организације за помоћ су у условима отежаних комуникација похитале да одговоре на земљотрес у Непалу, снаге 7,8 степени Рихтера, у којем је живот изгубило преко 1.000 људи.
"Још не знамо размере штете, али би ово могао да буде један од најсмртоноснијих и најразорнијих земљотреса од оног из 1934. који је разорио Непал и Бихар", истиче Џаган Чапагаин директор за Азију и Пацифик Међународне федерације Црвеног крста и Црвеног полумесеца (ИФРЦ), а преноси АФП.
У ИФРЦ истичу како их изузетно брине судбина села у близини епицентра, око 80 км од престонице Катмандуа.
"Путеви су уништени или блокирани одронима, а комуникације у прекиду, што нас спречава да дођемо у контакт са локалним огранцима Црвеног крста и добијему тачне информације. Претпостављамо да је дошло до знатних деструкција и губитака живота", истиче Чапагаин.
И Сесилија Кајзер, директорка организације Оксфам за Непал, напомиње да је успостављање веза са пострадалим подручјима веома отежано, да су прекинуте телефонске везе и снабдевање струјом, док је комуникација мобилним телефонима отежана.
"На хиљаде људи се окупља на отвореном у страху због више накнадних земљотреса", истиче Кајзерова.
Француска организација за помоћ Акција против глади (АЦФ) издала је саопштење у којем се каже како су њени тимови у Непалу "на путу до погођених подручја како би проценили штету и потребе". Према саопштењу америчке Агенције за међународни развој, САД су у зону земљотреса послале тим за борбу против природних катастрофа и одобриле почетних милион долара помоћи за најхитније потребе.
Амерички државни секретар Џон Кери напомиње како САД у обезбеђивању помоћи тесно сарађује са владом Непала.
"Прави опсег жртава и оштећења још није познат, али извештаји говоре да ће он бити велики, како у погледу изгубљених живота и повређених, тако и у погледу културног наслеђа", истиче се у саопштењу ЕУ.
Немачка канцеларка Ангела Меркел изразила је саучешће непалском премијеру Сушилу Коирали, истичући спремност немачке владе да помогне, пише у саопштењу њене канцеларије.
Подршку и помоћ су најавиле и Британија и Шпанија, а Норвешка је обећала хуманитарну помоћ у висини 30 милиона круна (3,5 милиона евра). Британски премијер Дејвид Камерон истиче како ће Британија, која је у Непал хитно послала тим хуманитарних стручњака, учинити све да помогне онима које је задесио земљотрес.
Израел је објавио како у Непал шаље делегацију за помоћ, укључујући и тим медицинских радника. Добротворна организација Хришћанска помоћ послала је апеле за прикупљање помоћи и објавила како са партнерским агенцијама настоји да допре до најтеже погођених области. Регионални директор за ванредне ситуације ове организације Рам Кишан истиче како су хитно потребни шатори, храна, исправна вода за пиће, топла одећа, чебад и хигијенски прибор.
Погледајте и: