РАДНИЦИ РТС-а НЕПРЕЖАЉЕНИ И НАКОН 16 ГОДИНА - Чланови породица: И даље чекамо правду (ФОТО)
БЕОГРАД - Код спомен обележја "Зашто?" у Ташмајданском парку данас су се окупили породица, пријатељи и колеге 16 радника РТС који су погинули у бомбардовању 1999. године, и запалили свеће и положили венце.
Мирослав Медић, брат страдалог Синише Медића, рекао је да је од тог страшног догађаја прошло 16 година и да породице и даље траже правду за своје страдале и питају се зашто је било потребно да погине 16 невиних људи који нису никога угрожавали ни нападали него су само радили свој посао.
"Кривци за то су сигурно злочинци из НАТО пакта, али постоје људи који су међу нама који су били одговорни за телевизију, за људе у њој, за сву технику, а који нису урадили ништа да их заштите. То је оно што нас боли и што нас тера да до краја сазнамо истину и да се бар каже ко је још био одговоран за погибију и смрт 16 радника РТС", каже Медић и додаје да ће породице настрадалих на томе да истрају.
Венце на спомен обележје "Зашто?" положили су и министар културе, Иван Тасовац, и члан Градског већа, Ацо Петровић, који је поручио да Градска управа сигурно стоји иза свог обећања о изградњи меморијалног центра.
Жарко Требјешанин је, у име Управног одбора РТС-а, рекао да је тешко говорити било шта рационално и смирено на месту где је учињен велики злоцицн и где је "сасвим хладно убијено 16 људи медијских радника РТС-а само зато што су професионално извршавали свој посао".
"Мислим да је то велика мрља на образу и Европе и читавог западног света, јер је то и против демократије, против цивилизације и против свих обичаја рата. Знам да ничим не може да се умањи и исцели бол породица погунулих, али би за све нас било важно да се овде изгради меморијални центар као што је обећао град, а још није испуњено", рекао је Требјешанин.
Требјешанин је додао да бисмо изградњом меморијалног центра показали да умемо да поштујемо своје жртве и да нисмо народ који заборавља оне који су невино страдали.
Члан Градског већа, Ацо Петровић, рекао је да Градска управа сигурно стоји иза свог обећања и да су обезбеђена средства за меморијални центар.
"Надам се да ће током ове године то почети, а ако не ове, сигурно идуће године и да ће меморијални центар заживети и остати у трајном сећању на цивилне жртве бомбардовања", рекао је Пејовић и истакао да нема оправдања за убијање цивила.
Ноћас у 02:06 сати навршило се 16 година од убиства 16 медијских радника у НАТО бомбардовању РТС-а. Бомбардовањем те медијске куће 1999. године установљена је пракса употребе војне силе против медија у међународним сукобима, упркос томе што су они цивилни објекти и не смеју бити војни циљ.
За тај ратни злочин до сада је једино одговарао тадашњи директор РТС-а, Драгољуб Милановић, који је издржао казну затвора од 10 година, јер није предузео мере да се запослени РТС-а заштите и евакуишу после претњи да ће зграда бити бомбардована.
Прочитајте и:
- МАЈЦИ ПОГИНУЛОГ РАДНИКА РТС-А ОСТАО САМО БОЛ: "Од мог сина није нађен ни прах, а још му се надам"
- БАХАТИ ПОПОВИ: Возали се колима кроз пешачку зону, грађани панично бежали (ФОТО)
- Николић: Спомеником се одужујемо Милошу Обреновићу
- ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ: Сутра тачно 16 година од бомбардовања СР Југославије (ФОТО/ВИДЕО)
- ЗАШТО? Шеснаест година од бомбардовања РТС-а (ВИДЕО)