Нешто је труло у држави Чешкој - превирања око минималца
Чешка влада одлучила је данас да упркос противљењу послодаваца повећа за 8,2 одсто минималну зараду која ће уместо садашњих 314 евра месечно у прерачуну од наредне године износити 340 евра по садашњем курсу.
"Минимална зарада је код нас јако мала и не омогућава достојанствену езгистенцију људима који за њу раде. Заступам став да минималну зараду треба повећавати тако да буде мотивација у односу на примања од социјалне помоћи", казао је данас чешки премијер Бохуслав Соботка.
Синдикати су овог септембра током преговора у економско-социјалном дијалогу предлагали да се минималац подигне на 370 евра месечно.
Иако су послодавци упозоравали да је повећање за преко осам одсто сувише велико и да неки од њих неће имати средстава да исплате те зараде, обични Чеси уверени су да је и та сума сувише мала а да би минимална зарада требало да се креће око 740 евра месечно, значи око 80 одсто просечне зараде у земљи.
Најскромније представе о минималцу имају незапослени Чеси који верују да би минимална месечна зарада од 596 евра била довољна за живот, док би Чехе са факултетском дипломом задовољило када би држава минималну цену рада поставила на 916 евра, показала је нова студија Истраживачког института за рад и социјална питања.
Аналитичари института истраживали су субјективне процене Чеха о беди, егзистенцијалном минимуму, довољним примањима и стандарду домаћинстава и показало се да Чеси гледају на минималну зараду као на плату која би морала да им обезбеди пристојан живот.
"Једноставно је немогуће да се плати кирија, храна и некако се превезе до посла за 314 евра бруто месечне плате. За ту плату се једноставно не исплати радити", типичан је одговор Чеха у студији.
Чак и минималац већи него што је данас одлучила влада, односно од око 370 евра како предлажу синдикати, према тој студији био би мотивација тек за 5,9 одсто Чеха да потраже посао, уместо да живе од социјалне помоћи.