Невероватна места на свету (Први део)
Представљамо вам 10 локација од којих ће вам застати дах! Пошто је свет пун чудесних места, ово је само први део наше листе најзанимљивијих.
1. Башта Саихо ји у Кјоту, Јапан
Башта Саихо ји проглашена је једном од најлепших башти Кјота и уврштена је у УНЕСКО светско наслеђе. Позната је по маховинастим биљкама, због чега је зову и Маховинасти храм или Коке-дера.
1339. године, познати зен калуђер Мусо Сосеки постао је главешина храма и ремоделирао је његову башту. За њега, креирање башти било је део његове медитационе рутине. Финансирао је обнову многих храмова и њихових вртова, али Сосеки је право уметничко дело.
2. Атлански океански пут, Норвешка
Атлантски пут је деоница Пута 64 дугачка 8,3 километара, који пролази кроз архипелаг Аида и Аверој у Норвешкој. Пролази поред Хустадвика и неограђеног дела Норвешког мора, спајајући острво Аверој са главним копном и полуострвом Ромсдалшалвоја.
Рута је оригинално представљена као железничка линија, али је та идеја напуштена. Озбиљном планирању пута приступило се тек 1970. године, а конструкција је започета 1983. године.
Пут је очувао културно наследство места и класификован је као Национална туристичка рута. Такође је проглашен као најбољи пут на свету, а добитник је и награде Норвешка конструкција века.
3. Бразилске пешчане дине
Пешчане дине у бразилском националном парку "Ленсоис марањенсес" (Ленçóис Маранхенсес )толико су простране и толико заслепљујуће беле да чине невероватан призор. Две реке које протичу кроз парк гурају песак из унутрашњости континента ка Атланском океану, успут остављајући хиљаде тона седимената дуж бразилске северне обале. Ово није јединствен феномен, али овде песак не остаје на месту на коме га река нанесе. Током сушне сезоне, посебно током октобра и новембра, снажни ветрови из екваторијалног Атлантика бичују песак назад у унутрашњост копна, носећи га 30 миља и креирајући притом простране, скулптуралне пешчане дине по којима је овај национални парк познат.
4. Увала "Ла Grotta" на Крфу, Грчка
Једно од најочаравајућих места на острву је мала увала близу Палеокастриса, названа “Ла Грота” (пећина на италијанском), где се налази плажни бар који датира из 60их година. Бар изгледа као да је саграђен између стена и обично је препун туриста. Отворен је до касно у ноћ, тако да можете уживати у предивном заласку сунца, а потом и у ведром звезданом небу, уз омиљени коктел.
5. Винтгар клисура, национални парк Триглав, Словенија
Винтгар клисура је једна од најпопуларнијих природних лепота Словеније. Пут који води у обилазак клисуре уређен је пре више од 100 година. Кроз уске пролазе, где се река Радовна гласно прелама о оштре стене, наићи ћете на скривене путиће, галерије и мостове које је природа исклесала од голог камена.
6. Куикенг дон у Вулонгу, Кина
Најновија природна лепота и идеално место за шетаче уврштено у УНЕСКО-ву листу светске баштине је Вулонг карст. Постала је једна од главних атракција за људе које занимају дивљи пејзажи, клисуре, пећине и животиње.
7. Башта Валорије, Француска
Осмишљене од стране Жила Клемента, светски познатог пејзажног архитекте, дом су више од 5.000 различитих азијских биљака и жбуња. За разлику од других вртова у Француској, ова колекција је веома цењена због својих орнаменталних квалитета. Комбинација високог стандарда и беспрекорног одржавања чини ово историјско место једном од најлепших башти.
8. Поља лала, Амстердам
Сваког марта, поља изван Амстердама претварају се од гомиле песка у тепихе зелених пупољака који су први показатељи да је пролеће пред вратима. У јеку овог годишње доба, поља су обојена црвеним, розе, љубичастим, наранџастим и жутим пупољцима лала.
9. Зелено језеро у Штајерској, Аустрија
Језеро се налази близу града Трагоса, лоцираног на стопу од снегом оковане Хочшваб планине. Током зиме, језеро је дубоко свега 1 до 2 метра, а како се температура диже и пролеће се ближи, снег и лед почињу да се топе са планинских врхова и сливају се у језеро, које током лета, добија максималну дубину језера од око 12 метара. Оно што је занимљиво је то што језеро док се пуни оно "гута" околину око себе, прекривајући водом парк који се налази поред њега. Да ли сте икада видели дрво на дну мора?
10. Водопад "Седам сестара"
"Седам сестара" једно је од најфотографисанијих места у Геирангерфјордену. Ни мање ни више, него седам водопада спушта се у фјорд са падом од 250 метара. Ниво воде зависи од количине снега и утиче на то да се неки од водопада не виде. Свих седам водопада су највидљивији током топљења снега у периоду од маја до јула.