ХРВАТСКИ ЕСКОБАР: Како је незапослени металостругар зарадио 14 милиона евра!
На рачунима му је блокирано 7,3 милиона евра и 14.500 долара.
Ријечки дилер Стјепан Прњат (44), прозван још и Ескобар, 18. децембра ће опет бити слободан човек. Тада му наиме истиче крај затворске казне у Италији, где је због трговине дрогом осуђен на десет година и осам месеци затвора. С обзиром на то да га Хрватска од октобра 2007. тражи и за њим је расписала потерницу због сумње на прање новца који потиче од препродаје опијата, због чега му се на загребачком Жупанијском суду у Загребу треба поновно судити, његов адвокат Љубо Павасовић Висковић изборио се за опозив и укидање истражног затвора јер, међу осталим, “не постоје разлози за бег иако Прњатови супруга и син живе у Немачкој”.
Стога ће Прњат, који је дуго голицао полицију док су покушавали пресрести стотине килограма дроге из Јужне Америке, у Хрватску моћи ушетати слободно и суочити се, у поновљеном суђењу, с оптужбом за прање више милиона евра. Наиме, прву правомоћну ослобађајућу пресуду на ријечком суду коју је Прњат дочекао у италијанском затвору Врховни је суд у целости укинуо због погрешно утврђеног чињеничног стања.
Погледајте како је изгледала филмска пљачка у Сарајеву ОВДЕ!
Радио и за опште добро
Главни доказ и темељ УСКОК-ове оптужбе за прање новца била је италијанска пресуда за “трговање великим количинама наркотика који међутим нису заплењени”, што је за Врховни суд била погрешна оцена па је наложено да се у поновљеном суђењу детаљно размотри садржај италијанске пресуде јер тужитељи имају само један задатак - доказати да новац потиче од казненог дела без обзира на то ко је дело починио. Наиме, за УСКОК је Прњат као незапослени металски радник, али у тајној улози шефа међународног ланца шверцера дроге успео од 2000. до 2007. зарадити 14 милиона евра.
Његова мрежа трговала је кокаином и хероином од Хондураса и Колумбије па по целој Европи све до Хрватске. На рачунима му је блокирано 7,3 милиона евра, 3,6 милиона куна и 14.500 долара.
Задње две године служења казне у Италији Прњат је провео на условној слободи радећи у склоништу за бескућнике у Ravenni, где је прошле године пријавио и пребивалиште. На заслужену ће слободу крајем недеље, а према потврди коју је његов адвокат предао, чини се да Прњата у Хрватској осим суђења чека већ и запослење. Упркос свим разлозима, па и ономе да је притвор Прњату био одређен по другој основи, УСКОК је покушао оспорити укидање притвора истичући да Прњатова супруга и син пребивалиште имају у Немачкој, одакле је 2007. након хапшења изручен Италији, али и да су његова мајка и сестра такође на потерници па и да им је пребивалиште у БиХ, пише Јутарњи.хр.
Бивша теретана
Оно што многи не знају је да је прошлог децембра затвореник Прњат завршио на филмским платнима широм Италије. На Филмском фестивалу у Риму љубитељи филма могли су премијерно погледати документарац “Мено мале è лунедì” (Коначно, понедељак) који потписује познати novinar Filippo Vendemmiati, а говори о затвореницима из болоњског затвора Dozza, и у којем је свој комад одиграо управо и Прњат. Отад је филм обишао све италијанске регије. Место радње је бивша затворска теретана у чијем су простору три болоњске фабрике отвориле металску радионицу и у којој десетак пензионисаних металаца подучава 13 затвореника производњи компонената високотехнолошког строја за пакирање.
Једино место за уживање
Радионица је тако затвореницима постала једино место за уживање у слободи, због чега им викенд тешко пада јер се не ради. Управо зато једва чекају понедељак па је по томе филм и добио име. Радећи у металској индустрији у склопу затвора такође имају право на радно одело, плату, годишњи одмор, паузу за кафу. Након изласка из затвора сви су углавном свесни да су обучени за рад и припремљени за другу животну шансу.
Приказан као вођа 50- члане банде
Стјепан Прњат родом је из Зенице, а као младић отишао је у немачки Франкфурт. Тамо је, захваљујући својој интелигенцији, сналажљивости и физичкој конституцији, убрзо ушао у криминалне послове, а у једном од обрачуна био је и рањен. У послове с дрогом укључио се крајем 90-их, а трговини кокаином посветио се 2000. Долијао је у великој међународној акцији кодног имена Accord проведеној у шест земаља, када је ухапшено 50-ак припадника криминалне групе, а Прњат је приказан као главни вођа.