НИ РЕЧИ О ЦЕНЗУРИ! Доказано да највише државних пара троше они који је нападају!
Дражава највише пара даје медијима који је највише нападају.
Савет за борбу против корупције Владе Републике Србије представио је јуче јавности на округлом столу у организацији „Пешчаника“ комплетан „Извештај о могућем утицају институција јавног сектора на медије кроз плаћање услуга оглашавања и маркетинга“.
И иако је идеја појединих чланова Савета била да овим извештајем докажу како власт „јавним парама“ контролише медије и тако на прикривен начин спроводи цензуру, доказано је управо супротно.
Мирослава Миленовић признала да ради за Саудијску Арабију
Чланица Савета за борбу против корупције Мирослава Миленовић пословно је ангажована од стране Саудијске Арабије, признала је јуче сама Миленовићева одговарајући на питање главног уредника Информера Драгана Ј. Вучићевића .
- Госпођо Миленовић, да ли радите за Саудијску Арабију? - упитао је Вучићевић.
- Да, ради, одговорила је Миленовићева, видно збуњена питањем.
- А шта тачно радите за Саудијце? Јавност има право да зна. Шта радите за ту земљу? Знате ли да је то земља у којој људима секу главе, а жене немају ни елементарана љјудска права – питао је оет Вучићевић.
- Не, не, нећу о томе да причам – одговорила је чланица савета за борбу против корупције да би после завршетка округлог стола о „Извештају о медијима“ у пролазу Вучићевићу добацила.
- Моја биографија је јавна, па проверите тамо. Тачно је, радим нешто за Саудијце, али нећу да вам кажем шта радим.
Информер је покушао јуче да у биографији Миленовићеве провери шта и како ради за Саудијску Арабију, али нису успели да неђу било какву информацију о томе.
Држава, показује овај извештај, даје медијима који највише нападају државу док убедљиво најмање новца добијају они који су у другосрбијанској јавности етикетирани као „режимски медији“.
Ко је овде луд?
Конкретно дневни лист „Данас“, који има убедљиво најмањи тираж и користи сваку прилику да , често без икаквих аргумената, напада власт, добио је за четири године (у извештају је анализиран период од 2011. до 2014. године) тачно 244.386.844,77 динара. У истом периоду недељник „Време“ који је вероватно најнетиражнији недељник у историји Србије и за који се основано сумња да је у власништву тајкуна Мирослава Мишковића, добио је 34.653.393,48 динара, пише Информер.
На другој страни, Информер, чији су тираж и утицај неупоредиво већи и од „Времена“ и од „Данаса“, добио је само 17.045.003,28 динара, док је ТВ Пинк, иако убедљиво најгледанија комерцијална телевизија у земљи добио тек 37.089.599,85 динара.
Дакле, најчитаније дневне новине у Србији добиле су 13 пута мање „јавних пара“ од најмање тиражних новина, док је најгледанија телевизија добила тек нешто мало више средстава од недељника кога скоро да не чита нико више осим чланова редакције и њихових рођака.
Политичко подземље
У посматраном периоду немачко-швајцарска компанија „Рингиреј Аксел Шпрингер“, која у Србији издаје Блиц и Ало!, новине које у свакој прилици нападају власт и државу, из државних и јавних буџета добила је 234.617.014,99 динара, док је Пајтићева Радио телевизија Војводине инкасирала чак 2.565.750.961,64 динара, односно више од 2,5 милијарди динара.
Суочени са овим подацима из свог извештаја, чланови Савета за борбу против корупције јуче су, ипак, одбили да признају да они доказују да државне цензуре у Србији нема.
Тако се чланица савета Мирослава Миленовић „вадила“ тврдњом да ови подаци нису коначни, док потпредседник Савета професор Мирослав Милићевић рекао да не жели да се изјашњава на ову тему?!
На другој страни уредник Информера Драган Ј. Вучићевић каже да је овим извештајем дефинитивно доказано оно што он прича већ годинама.
- Ово доказује да држава Србија даје државне милионе онима који у свакој прилици пљују и нападају државу! Надам се да ће овај извештај неко у врху власти врло пажљиво прочитати... Сумануто је држава баца паре на новине које на тржишту скоро да не постоје – апелује Вучићевић, који додаје да после овог извештаја више не може бити ни говора о државној цензури.
- Они, ти такозвани другосрбијански експерти, трвде да су ТВ Пинк и Информетр „режимски медији“ и на стотине пута су поновили да на нетранспарентан начин користимо државне паре. А шта ћемо сад? Овде дакле нема ни говора о државној цензури – категоричан је Вучићевић.
На другој страни уредник портала „Нови Стандард“ Жељко Цвијановић каже да ови подаци само говоре у којој мери је жилаво медијско рекетирање државе.
- Посебно је занимљиво то што су највећи заговорници тржишта и капитализма највише навучени на државну сису – објашњава Цвијановић.
Смајловићева: Закључак крију у табели
Председница УНС и главна уредница „Политике“ Љиљана Смајловић каже да је врло занимљиво то што Савет за борбу против корупције није у први план ставио у закључак да су тзв.прорежимски медији добили заправо далеко мање новца од оних који критикују власт, већ је то могуће уочити само проучавањем табела.
- Чуди ме да је то промакло стручњацима Савета, који су пропустили да те податке истакну када су презентовали свој извештај. Али зато нису пропустили да инсинуирају да је „Политика“ корумпирана огласима.