Ниједан аква-парк у Србији није безбедан
Од око 500 луна-паркова и пет аква-паркова у Србији, ниједан нема комплетан сертификат безбедности.
Услед непоштовања стандарда у аква-парковима, деца могу задобити озбиљне повреде, па чак и оне са фаталним исходом.
“Не значи нужно да ниједан од тих паркова није безбедан, већ да њихову безбедност нико није контролисао. Закон о општој безбедности производа упућује на обавезну проверу безбедности свега што је за јавну намену па, између осталог, и аква-паркова. У пракси се, међутим, контрола скоро и не спроводи”, открива за “Блиц” архитекта Марко Стојчић из компаније за контролу дечјих игралишта и спортских терена “Архитектон”.
“Теже повреде могу настати рушењем неадекватних тобоганских конструкција. Низ повреда могу узроковати и неадекватно обрађене и димензионисане тобогански или базенски елементи” - упозорава Стојчић.
Родитељи увек од власника парка могу да траже сертфикат о безбедности и да, уколико сертфиката нема, објекат пријаве општини. Контролу безбедности паркова требало би да захтева локална самоуправа, а спроводи акредитовано контролно тело. Ако се луна-парк налази на комуналној површини, контролу би требало да ради комунална инспекција.
“Најдаље се отишло у погледу игралишта на јавним површинама, с обзиром на то да је већина локалних самоуправа свесна да кроз јавне набавке мора да пропише да је опрема у складу са стандардима. Кад је реч о аква-парковима, динстанца која би морала да их услови да те стандарде испуне јесте служба која им издаје грађевинску и употребну дозволу” - каже Стојчић.