НИКОЛА ТЕСЛА - СРБИН, ХРВАТ ИЛИ АМЕРИКАНАЦ? Вечита дилема је НАПОКОН РЕШЕНА! (ФОТО)
Овај телеграм решава све.
Највећи научник са ових простора, славни Никола Тесла, рођен је у српској породици која је живела у малом Смиљану у Хрватској која је тада била у саставу Аустроугарског царства.
Светску славу стекао је у Сједињеним Америчким Државама где је и провео највећи део свог живота. Тридесетог јула 1891. Никола Тесла је добио америчко држављанство, у САД је живео, а тамо је и умро. Управо ови подаци довели су до тога да се чак и данас, 73 године након његове смрти још увек расправља о националној припадности овог славног научника.
И свака страна у "спору" има своје аргументе - Србија порекло, Хрвати земљу рођења, а Америка држављанство славног научника. Ипак, тачку на ову расправу заправо је ставио сам Никола Тесла још давне 1936. године у телеграму који је послао хрватском политичару Влатку Мачеку.
- Хвала много на циењеној честитки и почасти. Једнако се поносим мога србског рода и моје хрватске домовине. Живили сви Југославени - написао је Тесла.
pic.twitter.com/17efvI5DUg— Мила Фаца (@MilaFaca99) March 22, 2016
Милован Матић, физичар и чувени "Тесла из Ботуње", више од двадесет година сакупљао је, објављивао и истраживао грађу о Тесли и његовој породици. О Тесли каже да је прослављени научник Србин и да Хрвати џаба тврде да је он њихов.
Према његовим речима, Тесла се некада, у шали, изјашњавао и као Црногорац, али никада као Хрват.
– Тесла је Србин чије је изворно презиме Драганић, мајка му је Црногорка од лозе Мандића. Отац му је био Србин, свештеник и ту нема дилеме о његовом пореклу, а чак и сам Никола је више пута, где год је то могао, истицао своје порекло. Хрвати су, међутим, покушали да фалсификују историју и Теслино изворно презиме Драганић прекрсте у Драгинић које вуче порекло из Новог Винодолског у Хрватској, али то им није успело – рекао је својевремено за медије овај најбољи познавалац лика и дела прослављеног научника.
После његове смрти ковчези у којима се налазе Теслини папири, дипломе и друге почасти, као и његове лабораторијске белешке, запечаћени су. Неко време налазили су се у власништву Теслиног рођака и јединог наследника Саве Косановића. Он је касније своје тако стечено наследство поклонио Београду, а у сврху оснивања музеја Николе Тесле.